Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli ve Yeni Müfredat Eğitim Programı Detayları

Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli ve Yeni Müfredat Eğitim Programı Detayları

Güncel Adana Güncel Adana -
22

Yeni Müfredatın Uygulanması ve Öğretmen Eğitim Programı

Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında hazırlanan yeni müfredat, 2024-2025 eğitim öğretim yılı başlayacağı 9 Eylül 2024’ten itibaren kademeli olarak uygulanacak. Yeni müfredatın uygulanmasına ilişkin öğretmenlere yönelik geniş kapsamlı bir eğitim programı MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından hazırlandı.

Öğretmen Eğitim Programı Detayları

Öğretmenlere yönelik eğitimler, “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli eğitici eğitimi kursu” ile başlatıldı. Bu kapsamda öncelikle 9 bini aşkın öğretmen, bir hafta süresince 40 saat sürecek eğitici eğitimi kursuna alınacak. Toplam 61 farklı kurs programı planlandı ve bu eğitimler bir eğitim öğretim döneminin sonunda tamamlanacak.

2 Eylül itibarıyla mahallinde kurslar başlatılacak. Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında eğitici eğitimi alan öğretmenler, görev yaptıkları illerde yaklaşık 720 bin öğretmene eğitim verecekler.

Okul Yöneticileri Eğitimi

Okul yöneticileri için de “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Eğitim Yönetimi Eğitici Eğitimi Kursu” planlandı. Bu kurslara 1120 okul yöneticisi katılacak ve eğitimi tamamlayan yöneticiler, 94 bin 246 okul ve kurum yöneticisine eğitim verecekler.

Kurs İçeriği

40 saatlik eğitici eğitimi kurslarında, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında hazırlanan yeni müfredatın detayları anlatılacak. Kurslarda, müfredatın amaçları, felsefesi, öğrenci profili, temel ilkeleri, beceriler çerçevesi, öğrenme çıktıları, öğrenme öğretme yaşantıları, programlar arası bileşenler ve uygulama esasları detaylı olarak ele alınacak.

Kurslarda ayrıca örnek tema uygulamaları, ders planı hazırlama ve sunma, ölçme ve değerlendirme uygulamaları konusunda örnek uygulamalara da yer verilecek.

İlgili Yazılar