Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Türk Gıda Kodeksi Beslenme Beyanları Yönetmeliği Kılavuz Taslağı

Türk Gıda Kodeksi Beslenme Beyanları Yönetmeliği Kılavuz Taslağı

Güncel Adana Güncel Adana -
21

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Görüşe Açıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Türk Gıda Kodeksi Beslenme Beyanları Yönetmeliği hakkında kılavuz taslağını ilgili kurum ve kuruluşların görüşüne sundu.

Beslenme Beyanlarıyla İlgili Yeni Düzenlemeler

Gıdaların etiketinde, tanıtımında, sunumunda ve reklamında kullanılan beslenme beyanlarıyla ilgili tüketicilerin doğru bilgilendirilmesini ve yanıltılmasını önlemek amacıyla hazırlanan taslağa göre, piyasaya arz edilen gıdaların beslenme beyanları, ortalama tüketicinin anlayabileceği şekilde olmalıdır.

Yönetmelik Uyarınca Yapılacak Düzenlemeler

Beslenme beyanı olarak kabul edilebilecek ticari marka veya özel isimler, belirli koşulların karşılanması ve ilgili beyanın yapılması şartıyla kullanılabilecektir. Gıdalarda kullanılan görsellerin de belirli koşulları sağlaması gerekecek ve tüketiciyi endişeye sevk etmemelidir.

Ayrıca, beslenme beyanı ifadelerinin yerine eşdeğer ifadelerin kullanılmasına da olanak tanınacak ve vitamin, mineral ve lif için belirlenen “kaynak” beyan koşullarını sağlayan gıdalar için belirli ifadeler kullanılabilecektir.

Karşılaştırmalı Beslenme Beyanları ve Kısıtlamalar

Karşılaştırmalı beslenme beyanları, aynı kategorideki aynı ürün adına sahip gıdalar arasında yapılabilir. Ancak, belirli beslenme beyanlarının kullanımına ilişkin kısıtlamalar da getirilmiştir. Örneğin, “İlave şeker içermez/şeker ilavesiz” beyanı için belirli şartlar aranacaktır.

Bu yeni düzenlemelerle birlikte tüketicilerin daha doğru ve anlaşılır bilgilendirilmesi amaçlanmaktadır.

İlgili Yazılar