Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Tendürek Dağı Bölgesindeki Kale Kalıntısı Görüntülendi

Tendürek Dağı Bölgesindeki Kale Kalıntısı Görüntülendi

Güncel Adana Güncel Adana -
7

Tırmanışı Zorlu Ancak Görülmeye Değer

Tendürek Dağı bölgesinde bulunan kale kalıntısı, lav taşları arasında yüksek bir kayanın üzerine inşa edilmiş. Kaleye ulaşabilmek için iki saatlik zorlu bir tırmanış gerekiyor.

Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Tescil İçin Çalışıyor

Kale kalıntısında 11 oda, sarnıç, sur duvarları ve gözetleme kulesine dair izler bulunuyor. Yıllara rağmen sur duvarlarının bazı bölümlerinin sağlamlığını koruduğu görülüyor. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu, bölgedeki kalıntıları inceleyerek Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’na tescil için çalışmaların başlatıldığını belirtti.

Orta Çağ’a Ait Kalıntılar

Prof. Dr. Çavuşoğlu, kalıntıların Orta Çağ’a ait olduğunu belirtirken, kalenin üçgen şeklinde olduğunu ve surların bazı noktalarda 5 metreye varan kalınlığa sahip olduğunu açıkladı.

Çok Ünik Bir Eser ve Turizme Açılması Öneriliyor

Kalenin devlet eli ve gücüyle inşa edildiği belirtilirken, kalenin turizme kazandırılması gerektiği vurgulanıyor. Prof. Dr. Çavuşoğlu, kalenin çok önemli ve ünik bir eser olduğunu ifade ederek, bu tarihi yapıyı görmek isteyenlerin bölgeyi ziyaret etmesi gerektiğini belirtiyor.

İlgili Yazılar