Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Tarım ve Orman Bakanlığı, Gıda Arz Güvenliği İçin Sulama Yatırımlarına Hız Verdi

Tarım ve Orman Bakanlığı, Gıda Arz Güvenliği İçin Sulama Yatırımlarına Hız Verdi

Güncel Adana Güncel Adana -
16

DSİ, Türkiye’nin Sulanabilir Arazi Miktarını Artırıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen sulama yatırımlarının artırılarak küresel ısınma etkisiyle birlikte gıda arz güvenliğinin sağlanmasına odaklandığını duyurdu. Bakanlık, Türkiye’nin teknik ve ekonomik olarak sulanabilir arazileri içerisinde bulunan yüzde 80’lik kısmı olan 7,1 milyon hektar araziyi sulamaya açtı.

Sulama İle Çeşitlilik ve Kalite Artıyor

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, suyun ve sulamanın tarımdaki önemine vurgu yaparak, suya bağlı gıda güvenliğinin ve arzının günümüzdeki en kritik konular arasında yer aldığını belirtti. Yumaklı, sulamanın tarımda çarpan etkisi gösteren bir yatırım olduğunu ve sulu tarıma geçişin daha çeşitli, daha fazla ve kaliteli üretimi mümkün kıldığını ifade etti.

2024 Yılına Kadar Yeni Yatırımlar Hedefleniyor

Bakan Yumaklı, DSİ Genel Müdürlüğü’nün 2024 yılına kadar sulama yatırımlarına hız kesmeden devam edeceğini açıkladı. Bu yıl içinde 65 sulama tesisi ve 23 toplulaştırma projesinin tamamlanarak hizmete sunulacağını belirten Yumaklı, 2024’e kadar sulamaya açılan alanın ve tamamlanan toplulaştırma projelerinin miktarlarının artırılacağını hedeflediklerini dile getirdi.

İlgili Yazılar