Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Starbucks Eski CEO’su Howard Schultz Yönetim Kurulundan Ayrıldı

Starbucks Eski CEO’su Howard Schultz Yönetim Kurulundan Ayrıldı

Güncel Adana Güncel Adana -
13

Starbucks Eski CEO’su Howard Schultz Yönetim Kurulundan Ayrıldı

 

Starbucks’ın eski CEO’su Howard Schultz, planlanan geçiş sürecinin bir parçası olarak kahve zincirinin yönetim kurulundan istifa ettiğini açıkladı. 70 yaşındaki Schultz, Starbucks’ın gelecekteki liderlerini emeritus başkan olarak destekleme niyetinde olduğunu belirtirken, ayrılışına ilişkin özel bir neden belirtilmedi.

Schultz, Starbucks’ın CEO’su olarak üçüncü görev süresini Mart ayında tamamlamış ve görevi Laxman Narasimhan devralmıştı. Schultz 11 aylık görev süresi boyunca Starbucks’ın kafelerini modernize etmeye, baristalarla ilişkileri geliştirmeye ve satışları artırmaya odaklandı. Ayrıca zeytinyağlı içecek serisi Starbucks Oleato’yu da piyasaya sürdü.

Bu çabalarına rağmen Schultz’un görev süresi, baristaların sendikalaşma çabalarına karşı çıkması nedeniyle tartışmalara sahne oldu. Bu durum, CEO’luk görevinden istifa etmesinin ardından, sendikalaşmayı engelleyici uygulamalarda bulunduğu iddialarıyla ilgili olarak bir Senato komitesi tarafından sorgulanmasına yol açtı.

Wei Zhang, Starbucks yönetim kurulunda Schultz’un yerini alacak. Zhang’ın önceki görevleri arasında Alibaba’nın kıdemli danışmanı ve Alibaba Pictures Group’un başkanı yer alıyor. Zhang’ın atanması, Starbucks’ın mobil sipariş gibi trendlerin ABD’deki faaliyetlerini önemli ölçüde etkilediği bir alan olan Çin’deki operasyonlarını güçlendirme stratejisiyle uyumlu.

Zhang’ın kapsamlı kariyeri News Corp China, CNBC China, Bain ve General Electric’teki pozisyonları da kapsıyor. Zhang halen Ralph Lauren’in yönetim kurulunda görev yapıyor ve Starbucks’ın dokuz kişilik yönetim kurulunun üçüncü kadın üyesi.

Schultz, 2018 yılında potansiyel bir başkanlık teklifi için Starbucks yönetim kurulundan kısa bir süre ayrılmış olsa da, daha sonra bu girişiminden vazgeçti. Yönetim kurulundan ayrılmasına rağmen Schultz, CEO olarak geri dönmeyi planlamadığını doğruladı.

Kaynak URL: https://newslinker.co/former-starbucks-ceo-howard-schultz-steps-down-from-board/

 

İlgili Yazılar