SON DAKİKA: Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir açıkladı! 'Dışa bağımlılığı bitirecek'

Savunma Sanayii Başkanı Demir, CNN Türk'te bor karbürle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İsmail Demir bor karbürün kullanım alanı ile ilgili "Önce balistik plaka dediğimiz koruyucu plakalar güvenlik güçlerimizin kullandığı zırhlardan yapılıyor olacak. 3’te 1 oranında ağırlık azaltması demektir. Sadece personel üzerinde değil aynı zamanda çeşitli araçlar üzerindeki zırhlamalar da bununla yapılabilecek" dedi. SSB Başkanı İsmail Demir'in açıklamalarından satır başları şöyle: "Araçların kendi ağırlıklarını azaltmakla ilgili önemli adımlar atmış olacak. Teknolojinin daha da geliştirilmesi, ileri aşama tozların üretilmesi ile daha dayanıklı malzemelerin de ortaya çıkmasını bekliyoruz. 'DIŞA BAĞIMLILIĞIMIZI BİTİRECEK' Alıntı MetniMİLLİ MUHARİP UÇAK VE HÜRJET’TE SON DURUM NE? Bizi izlemeye devam edin. MMU, Hürjet, Anka 3 ve Atak-2 bizim sıradaki ürünlerimiz art arda meydana çıkacaklar. Onların sahaya çıktığını yakında izleyeceğiz. 'STRATEJİK ÜRÜNLER BAZINDA BAZI SÜRPRİZLERİMİZ OLACAK’ Alıntı MetniYERLİLİK ORANI NEDİR? Motor bizim yumuşak karnımız diyebiliriz. Altay’da kullanılacak motorda önemli aşamalar geçildi. Uçak motoru ile ilgili MMU motoru olsun, çalışmalarımız devam ediyor. Çok uzun soluklu bir yolculuk. Çalışmalar çoktan başladı. Ürün ve ürünün altındaki alt sistemler şu açıdan önemli: ‘TÜRKİYE İÇİN UZUN VADEDE ÖNEMLİ KAZANIMLAR OLUŞTURUYOR’ Bunu sadece bir başlangıç olarak görüyorum. Bor karbürde dışarı bağımlıydık bu bağımlılığı bitiriyoruz. İleri aşama ürünlerini de bekliyoruz. Bu teşebbüsü aslında yerli ve milli olma idealimizin bir adımı da buydu. En doğru adres yine Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanlığı, ETİ Maden idi. Bu yolculuğu beraber yapalım dışa bağımlılığı bitirelim dedik. Bizim Türkiye olarak en büyük idealimiz dışa bağımlılığı bitirmektir. BOR KARBÜR BİZE NE KATAR? Dünyada nadir üretimlerden birisinin olması sizin dünyada stratejik öneminizi artırıyor. Dünyada söz sahibi olarak masada da güçlü oluyorsunuz. SAVUNMA SANAYİİ İÇİN NE KADAR KATMA DEĞERDEN BAHSEDİYORUZ? Türkiye’de 400 tona yakın tüketim var. Bu daha da artacak. Tüketim genelde hafif plakalarla ilgili, tank ve diğer zırhlı araçlara geçtiğimizde bu daha da artacak. Türkiye için 400 tondan bin tona giden tüketimimiz olacak. Bu da önemli bir katma değer oluşturacak. Emet’teki tesisle birlikte dünyada stratejik önem faktörümüz artacak." Türkiye'nin ilk bor karbür tesisi açıldı! Erdoğan: Ülkemizin tüm değerlerini harekete geçirmekte kararlıyızTürkiye'nin ilk bor karbür tesisi açılıyor! Bakan Dönmez: En az çelik kadar dayanıklı, 4'te 1 daha hafif

SON DAKİKA: Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir açıkladı! 'Dışa bağımlılığı bitirecek'

Savunma Sanayii Başkanı Demir, CNN Türk'te bor karbürle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

İsmail Demir bor karbürün kullanım alanı ile ilgili "Önce balistik plaka dediğimiz koruyucu plakalar güvenlik güçlerimizin kullandığı zırhlardan yapılıyor olacak. 3’te 1 oranında ağırlık azaltması demektir. Sadece personel üzerinde değil aynı zamanda çeşitli araçlar üzerindeki zırhlamalar da bununla yapılabilecek" dedi.

SSB Başkanı İsmail Demir'in açıklamalarından satır başları şöyle:

"Araçların kendi ağırlıklarını azaltmakla ilgili önemli adımlar atmış olacak. Teknolojinin daha da geliştirilmesi, ileri aşama tozların üretilmesi ile daha dayanıklı malzemelerin de ortaya çıkmasını bekliyoruz.

'DIŞA BAĞIMLILIĞIMIZI BİTİRECEK'

Alıntı Metni

MİLLİ MUHARİP UÇAK VE HÜRJET’TE SON DURUM NE?

Bizi izlemeye devam edin. MMU, Hürjet, Anka 3 ve Atak-2 bizim sıradaki ürünlerimiz art arda meydana çıkacaklar. Onların sahaya çıktığını yakında izleyeceğiz.

'STRATEJİK ÜRÜNLER BAZINDA BAZI SÜRPRİZLERİMİZ OLACAK’

Alıntı Metni

YERLİLİK ORANI NEDİR?

Motor bizim yumuşak karnımız diyebiliriz. Altay’da kullanılacak motorda önemli aşamalar geçildi. Uçak motoru ile ilgili MMU motoru olsun, çalışmalarımız devam ediyor. Çok uzun soluklu bir yolculuk. Çalışmalar çoktan başladı. Ürün ve ürünün altındaki alt sistemler şu açıdan önemli:

‘TÜRKİYE İÇİN UZUN VADEDE ÖNEMLİ KAZANIMLAR OLUŞTURUYOR’

Bunu sadece bir başlangıç olarak görüyorum. Bor karbürde dışarı bağımlıydık bu bağımlılığı bitiriyoruz. İleri aşama ürünlerini de bekliyoruz.

Bu teşebbüsü aslında yerli ve milli olma idealimizin bir adımı da buydu. En doğru adres yine Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanlığı, ETİ Maden idi. Bu yolculuğu beraber yapalım dışa bağımlılığı bitirelim dedik. Bizim Türkiye olarak en büyük idealimiz dışa bağımlılığı bitirmektir.

BOR KARBÜR BİZE NE KATAR?

Dünyada nadir üretimlerden birisinin olması sizin dünyada stratejik öneminizi artırıyor. Dünyada söz sahibi olarak masada da güçlü oluyorsunuz.

SAVUNMA SANAYİİ İÇİN NE KADAR KATMA DEĞERDEN BAHSEDİYORUZ?

Türkiye’de 400 tona yakın tüketim var. Bu daha da artacak. Tüketim genelde hafif plakalarla ilgili, tank ve diğer zırhlı araçlara geçtiğimizde bu daha da artacak.

Türkiye için 400 tondan bin tona giden tüketimimiz olacak. Bu da önemli bir katma değer oluşturacak. Emet’teki tesisle birlikte dünyada stratejik önem faktörümüz artacak."

Türkiye'nin ilk bor karbür tesisi açıldı! Erdoğan: Ülkemizin tüm değerlerini harekete geçirmekte kararlıyız
Türkiye'nin ilk bor karbür tesisi açılıyor! Bakan Dönmez: En az çelik kadar dayanıklı, 4'te 1 daha hafif