Son dakika: FED faiz kararı sonrası kripto para piyasasında son durum: Bitcoin, Ethereum, Dogecoin...

ABD Merkez Bankası Mayıs ayı toplantısında politika faizini beklendiği gibi 50 baz puan artırdı. Bu, 2000 yılından beri en yüksek miktarlı faiz artışı oldu. Bilançonun 1 Haziran’dan itibaren aylık 47,5 milyar dolar azaltılacağı, gelecek 3 ayda ise aylık 95 milyar dolar azaltılacağı ifade edildi. Metinde “Enflasyon risklerine karşı oldukça dikkatliyiz” ifadesi yer aldı. Kararın ardından konuşan Fed Başkanı Jerome Powell, doğrudan ABD halkına seslendiğini belirterek enflasyonun düşürülmesinde Fed’in görevine vurgu yaptı. Powell 75 baz puanlık faiz artışının aktif olarak düşündükleri bir şey olmadığını belirtti. Karar metninde enflasyon risklerine karşı dikkatli oldukları vurgulandı. Çin’de devam eden pandemi nedeniyle tedarik zincirindeki sıkıntıların devam edeceği belirtildi. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ve buna bağlı gelişmelerin enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskı yaptığı ve ekonomik aktiviteyi olumsuz etkilemeye devam edeceği ifade edildi. Fed 1980’lerden beri görülen en yüksek enflasyonla mücadele etmek için Mart ayında 2018’den bu yana ilk kez faiz artırmıştı. Bankanın da yakından takip ettiği PCE fiyat endeksi Mart’ta yüzde 6,6 ile bankanın hedefinin oldukça üzerinde gerçekleşmişti. Fed, faiz artışında geç kaldığına dair de eleştiri oklarının hedefi olmuştu. Fed son olarak Alan Greenspan başkanlığında 2000 yılında faiz oranında 50 baz puan artırıma gitmişti. KRİPTO PARALAR HAREKETLENDİ Bugün gün içinde yatay bir seyir izleyen Bitcoin 40 bin dolar seviyesine yaklaştı. Ethereum da Bitcoin’deki yükselişten destek bularak 2 bin 960 dolar seviyesinden işlem görüyor. Dogecoin 0.134 dolar, Shiba Inu ise 0,00002161 dolar seviyesinde işlem görüyor. AVAX'ta yükselişe geçerek 67.39 dolardan işlem görüyor. Fed faiz kararının ardından dikkat çeken dolar ve altın uyarısı!ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararını açıkladı

Son dakika: FED faiz kararı sonrası kripto para piyasasında son durum: Bitcoin, Ethereum, Dogecoin...

ABD Merkez Bankası Mayıs ayı toplantısında politika faizini beklendiği gibi 50 baz puan artırdı. Bu, 2000 yılından beri en yüksek miktarlı faiz artışı oldu.

Bilançonun 1 Haziran’dan itibaren aylık 47,5 milyar dolar azaltılacağı, gelecek 3 ayda ise aylık 95 milyar dolar azaltılacağı ifade edildi. Metinde “Enflasyon risklerine karşı oldukça dikkatliyiz” ifadesi yer aldı. Kararın ardından konuşan Fed Başkanı Jerome Powell, doğrudan ABD halkına seslendiğini belirterek enflasyonun düşürülmesinde Fed’in görevine vurgu yaptı. Powell 75 baz puanlık faiz artışının aktif olarak düşündükleri bir şey olmadığını belirtti.

Karar metninde enflasyon risklerine karşı dikkatli oldukları vurgulandı. Çin’de devam eden pandemi nedeniyle tedarik zincirindeki sıkıntıların devam edeceği belirtildi. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ve buna bağlı gelişmelerin enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskı yaptığı ve ekonomik aktiviteyi olumsuz etkilemeye devam edeceği ifade edildi.

Fed 1980’lerden beri görülen en yüksek enflasyonla mücadele etmek için Mart ayında 2018’den bu yana ilk kez faiz artırmıştı. Bankanın da yakından takip ettiği PCE fiyat endeksi Mart’ta yüzde 6,6 ile bankanın hedefinin oldukça üzerinde gerçekleşmişti. Fed, faiz artışında geç kaldığına dair de eleştiri oklarının hedefi olmuştu.

Fed son olarak Alan Greenspan başkanlığında 2000 yılında faiz oranında 50 baz puan artırıma gitmişti.

KRİPTO PARALAR HAREKETLENDİ

Bugün gün içinde yatay bir seyir izleyen Bitcoin 40 bin dolar seviyesine yaklaştı. Ethereum da Bitcoin’deki yükselişten destek bularak 2 bin 960 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Dogecoin 0.134 dolar, Shiba Inu ise 0,00002161 dolar seviyesinde işlem görüyor. AVAX'ta yükselişe geçerek 67.39 dolardan işlem görüyor.

Fed faiz kararının ardından dikkat çeken dolar ve altın uyarısı!
ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararını açıkladı