SON DAKİKA || Asgari ücrette damga vergisi gelişmesi! Yasa teklifi...

AK Parti'nin, TBMM Başkanlığı'na sunduğu 13 maddelik yasa teklifi ile'Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması'öngörülüyor. Vergide adalet ilkesinden hareketle çalışanların ekonomik durumlarına katkı sağlanması amacıylaasgari ücret vergi dışı bırakılarak, Gelir Vergisi ve Damga Vergisi istisnası sağlanıyor.Ayrıca, brüt asgari ücretin üzerinde olan ücretlilerin, ücretleri üzerinden yapılan vergi kesintisi nedeniyle ücretlerinin asgari ücretin net tutarının altında kalmaması amacıyla ilave asgari geçim indirimi getiriliyor. Teklifle,2021 yılında gelir tahmini üzerinde gerçekleşen genel bütçe gelirleri karşılığı idare bütçelerine, ödenek eklenebilmesine imkan tanınınıyor. Bu sayedebütçe dengesi bozulmadan, gerçekleşen gelir kadar kamu hizmetlerinin ihtiyaç duyacağı ödeneklerin idare bütçelerine eklenebilmesi amaçlanıyor. Yıl içerisinde eklenebilecek ödenek tutarı, Bütçe Kanunu'nda yer alan gelir tahmini üzerinde gerçekleşen gelir fazlası ile sınırlandırılıyor. Büyükşehir belediyeleri ve belediyelere, kendisinden izin veya ruhsat almak ya da hat kiralamak suretiyle çalışan ve toplu taşıma hizmeti yürüten gerçek ve tüzel kişilere, taşıma birlik ve kooperatiflerine yapılan destek ödemelerine benzer nitelikte düzenleme yapılıyor. Bu kapsamda;nüfus, hattın uzunluğu ve hattı kullanan sayısı kriterlerini esas alarak tespit edilecekhatlardaki toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz veya indirimli olarak yararlananlara ilişkin gelir desteği ödemesi yapabilmesine imkan tanınıyor. ERDOĞAN DUYURMUŞTU Cumhurbaşkanı Erdoğan 2022 asgari ücreti açıklarken damga vergisiyle ilgili şu ifadeleri kullanmıştı: Ülkemizde onlarca yıldır asgari ücretin vergiden muaf tutulması tartışmaları yaşanmıştır. Yeni asgari ücret düzenlemesi ile birlikte on yıllardır konuşulan işte bu özlemi de hayata geçiriyoruz. Önümüzdeki yılbaşından itibaren asgari ücretten alınan gelir vergisi ile damga vergisini kaldırıyoruz. Bu iki verginin kalkmasıyla işveren kesimini 450 liralık ilave bir yükten de kurtarmış oluyoruz. Bir başka ifade ile asgari ücrete tarihi bir artış yaparken, bunun işveren üzerindeki ilave maliyetini 450 lira aşağıya çekmiş bulunuyoruz. Hükumet olarak asgari ücreti fevkalade yüksek bir oranda artırarak çalışanlarımızın, asgari ücretten alınan vergiyi kaldırarak işverenlerimizin yanında olduğunu gösterdik. Böylece istihdamda asgari ücretin artışının yol açtığı maddi külfetten kaynaklanabilecek muhtemel azalışların da önüne geçtiğimize inanıyoruz Son dakika haberler: 2022 asgari ücret Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı!Son dakika: 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi Meclis'ten geçtiSon dakika: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan asgari ücret açıklaması: Son yılların en yüksek artışını gerçekleştirdikAsgari ücret kararı Resmi Gazete'deAsgari ücrete %50 zam: 4253 TL! Herkesi etkileyecek

SON DAKİKA || Asgari ücrette damga vergisi gelişmesi! Yasa teklifi...

AK Parti'nin, TBMM Başkanlığı'na sunduğu 13 maddelik yasa teklifi ile'Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması'öngörülüyor. Vergide adalet ilkesinden hareketle çalışanların ekonomik durumlarına katkı sağlanması amacıylaasgari ücret vergi dışı bırakılarak, Gelir Vergisi ve Damga Vergisi istisnası sağlanıyor.Ayrıca, brüt asgari ücretin üzerinde olan ücretlilerin, ücretleri üzerinden yapılan vergi kesintisi nedeniyle ücretlerinin asgari ücretin net tutarının altında kalmaması amacıyla ilave asgari geçim indirimi getiriliyor.

Teklifle,2021 yılında gelir tahmini üzerinde gerçekleşen genel bütçe gelirleri karşılığı idare bütçelerine, ödenek eklenebilmesine imkan tanınınıyor. Bu sayedebütçe dengesi bozulmadan, gerçekleşen gelir kadar kamu hizmetlerinin ihtiyaç duyacağı ödeneklerin idare bütçelerine eklenebilmesi amaçlanıyor. Yıl içerisinde eklenebilecek ödenek tutarı, Bütçe Kanunu'nda yer alan gelir tahmini üzerinde gerçekleşen gelir fazlası ile sınırlandırılıyor.

Büyükşehir belediyeleri ve belediyelere, kendisinden izin veya ruhsat almak ya da hat kiralamak suretiyle çalışan ve toplu taşıma hizmeti yürüten gerçek ve tüzel kişilere, taşıma birlik ve kooperatiflerine yapılan destek ödemelerine benzer nitelikte düzenleme yapılıyor. Bu kapsamda;nüfus, hattın uzunluğu ve hattı kullanan sayısı kriterlerini esas alarak tespit edilecekhatlardaki toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz veya indirimli olarak yararlananlara ilişkin gelir desteği ödemesi yapabilmesine imkan tanınıyor.

ERDOĞAN DUYURMUŞTU

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2022 asgari ücreti açıklarken damga vergisiyle ilgili şu ifadeleri kullanmıştı: Ülkemizde onlarca yıldır asgari ücretin vergiden muaf tutulması tartışmaları yaşanmıştır. Yeni asgari ücret düzenlemesi ile birlikte on yıllardır konuşulan işte bu özlemi de hayata geçiriyoruz. Önümüzdeki yılbaşından itibaren asgari ücretten alınan gelir vergisi ile damga vergisini kaldırıyoruz. Bu iki verginin kalkmasıyla işveren kesimini 450 liralık ilave bir yükten de kurtarmış oluyoruz. Bir başka ifade ile asgari ücrete tarihi bir artış yaparken, bunun işveren üzerindeki ilave maliyetini 450 lira aşağıya çekmiş bulunuyoruz. Hükumet olarak asgari ücreti fevkalade yüksek bir oranda artırarak çalışanlarımızın, asgari ücretten alınan vergiyi kaldırarak işverenlerimizin yanında olduğunu gösterdik. Böylece istihdamda asgari ücretin artışının yol açtığı maddi külfetten kaynaklanabilecek muhtemel azalışların da önüne geçtiğimize inanıyoruz

Son dakika haberler: 2022 asgari ücret Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı!
Son dakika: 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi Meclis'ten geçti
Son dakika: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan asgari ücret açıklaması: Son yılların en yüksek artışını gerçekleştirdik
Asgari ücret kararı Resmi Gazete'de
Asgari ücrete %50 zam: 4253 TL! Herkesi etkileyecek