SON DAKİKA: Asgari ücrete zam gelecek mi, ne kadar olacak? İşte masadaki formüller!

Asgari ücretliler, memur ve emeklilerin gözü kulağı temmuz ayındaki yapılacak zamda olacak. Hükümet cephesinden geçtiğimiz günlerde tüm çalışanların ücretlerine yönelik bir çalışma yapıldığı bilgisi paylaşılmıştı. Peki asgari ücrette artışa gidilecek mi? Hangi formüller konuşuluyor? CNN Türk Muhabiri Arda Erdoğan konuyla ilgili şu bilgileri paylaştı: "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türk- İş Başkanı Ergün Atalay'ı kabulünün ardından Ankara kulislerinde asgari ücrete zam olup olmayacağı konuşuluyor. Özellikle son ziyaretinin ardından kulisler hareketlendi. Ergün Atalay yaptığı o açıklamada Erdoğan'ın bir çalışma olduğunu bizlerle paylaştı. PEKİ ASGARİ ÜCRETE BİR ARA ZAM MÜMKÜN MÜ? MASADA NELER VAR ? Özellikle ilki klasik olarak asgari ücret tespit komisyonun toplanarak bir oran miktarınca asgari ücrete ara zam yapılması, asgari ücretin artırılması ve belirlenen yeni oranın yılın ikinci yarısı itibarıyla geçerli olması .. Şimdiye kadar yapılan zamlar bu yöntemle yapıldı. Bu yöntemin tekrar uygulanması yönünde bir engel bulunmuyor. Hem işçi hem işveren kesiminin toplantıya çağrılarak bu yöntemin uygulanması seçeneği masada. Bir diğer ihtimal ise asgari ücret üzerinde bulunan prim ve vergilere bir destekleme mekanizması getirilmesi. Hali hazırda asgari ücret 4.253bin lira, bunun işverene maliyeti 5.879 bin liraya kadar yükseliyor. Oransal zammın brüt ücreti artırmasından dolayı vergi ve prim desteği verilerek bürüt ücretin aynı tutulması, ancak asgari ücretlinin artırılması ise bir başka seçenek olarak masada. Brüt ücretten her ay işçi payına 700 lira, işveren payına ise775 liralık bir sigorta primi kesintisi yapılıyor. İşsizlik sigortası fonuna da işçi ve işveren payından toplam 150 lira aktarılıyor. Bu rakamlar üzerinden bazı oynamalar yapılarak bazı desteklemeler verilerek ele geçen net ücretin artırılması masada duruyor. Sene başında bu yapılmıştı. Gelir ve damga vergisinde bazı desteklemelerle asgari ücret artırılmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önümüzdeki günlerde TİSK'le de bir görüşme yapmasını bekliyoruz." Kripto para piyasasında De-Fi krizi! Bitcoin tekrar 20 bin doların üzerine çıktıeBay, GittiGidiyor operasyonunu kapatıyor

SON DAKİKA: Asgari ücrete zam gelecek mi, ne kadar olacak? İşte masadaki formüller!

Asgari ücretliler, memur ve emeklilerin gözü kulağı temmuz ayındaki yapılacak zamda olacak. Hükümet cephesinden geçtiğimiz günlerde tüm çalışanların ücretlerine yönelik bir çalışma yapıldığı bilgisi paylaşılmıştı. Peki asgari ücrette artışa gidilecek mi? Hangi formüller konuşuluyor? CNN Türk Muhabiri Arda Erdoğan konuyla ilgili şu bilgileri paylaştı:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türk- İş Başkanı Ergün Atalay'ı kabulünün ardından Ankara kulislerinde asgari ücrete zam olup olmayacağı konuşuluyor. Özellikle son ziyaretinin ardından kulisler hareketlendi. Ergün Atalay yaptığı o açıklamada Erdoğan'ın bir çalışma olduğunu bizlerle paylaştı.

PEKİ ASGARİ ÜCRETE BİR ARA ZAM MÜMKÜN MÜ? MASADA NELER VAR ?

Özellikle ilki klasik olarak asgari ücret tespit komisyonun toplanarak bir oran miktarınca asgari ücrete ara zam yapılması, asgari ücretin artırılması ve belirlenen yeni oranın yılın ikinci yarısı itibarıyla geçerli olması .. Şimdiye kadar yapılan zamlar bu yöntemle yapıldı. Bu yöntemin tekrar uygulanması yönünde bir engel bulunmuyor. Hem işçi hem işveren kesiminin toplantıya çağrılarak bu yöntemin uygulanması seçeneği masada.

Bir diğer ihtimal ise asgari ücret üzerinde bulunan prim ve vergilere bir destekleme mekanizması getirilmesi. Hali hazırda asgari ücret 4.253bin lira, bunun işverene maliyeti 5.879 bin liraya kadar yükseliyor.

Oransal zammın brüt ücreti artırmasından dolayı vergi ve prim desteği verilerek bürüt ücretin aynı tutulması, ancak asgari ücretlinin artırılması ise bir başka seçenek olarak masada.

Brüt ücretten her ay işçi payına 700 lira, işveren payına ise775 liralık bir sigorta primi kesintisi yapılıyor. İşsizlik sigortası fonuna da işçi ve işveren payından toplam 150 lira aktarılıyor.

Bu rakamlar üzerinden bazı oynamalar yapılarak bazı desteklemeler verilerek ele geçen net ücretin artırılması masada duruyor.

Sene başında bu yapılmıştı. Gelir ve damga vergisinde bazı desteklemelerle asgari ücret artırılmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önümüzdeki günlerde TİSK'le de bir görüşme yapmasını bekliyoruz."

Kripto para piyasasında De-Fi krizi! Bitcoin tekrar 20 bin doların üzerine çıktı
eBay, GittiGidiyor operasyonunu kapatıyor