Rus rublesi savaş öncesi seviyeye döndü

Özellikle ABD ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Rusya’ya uyguladıkları yaptırımlar Rus varlıklarının aşırı değer kaybetmesine yol açmıştı. ABD ve Avrupa ülkeleri Rusya’yı SWIFT ödeme sisteminden çıkarırken, Rus iş insanları ve hükümete yakın kişilerin mal varlıkları dondurulmuştu. Rus iş insanlarının Avrupa ülkelerinde bulunan mal varlıklarına el konulurken, ABD geçtiğimiz günlerde Rusya’nın rezerv kullanımını engellemek ve ödemelerde temerrüde düşmesini sağlamak amacıyla bankalara yapılan dolar cinsi ödemeleri durdurma kararı almıştı. RUBLE SAVAŞ ÖNCESİ SEVİYESİNE DÖNDÜ Ancak tüm yaptırım hamlelerine karşılık Rus rublesi rekor seviyeden döndü. Ruble/dolar paritesi bugün 80.99 seviyesine gerileyerek savaş öncesi seyrine geri çekildi.Bugün 1 dolar ile 80 ruble alınabiliyor. EMTİA FİYATLARINDAKİ YÜKSELİŞ RUBLEYİ DESTEKLİYOR Rusya doğal gaz ve petrol rezervleri bakımından dünyanın önde gelen ülkeleri arasında bulunuyor. Avrupa’ya doğal gazın yüzde 40’ını Rusya tedarik ederken, küresel petrol üretiminin ise yüzde 10’u bu ülkeden sağlanıyor. Petrol ve doğal gaz fiyatlarının sert yükselmesi ve Rusya’nın Avrupa ülkelerine doğal gaz ticaretini ruble cinsinden yapacak olması dolar/ruble paritesinin gerilemesinde büyük rol oynuyor.

Rus rublesi savaş öncesi seviyeye döndü

Özellikle ABD ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Rusya’ya uyguladıkları yaptırımlar Rus varlıklarının aşırı değer kaybetmesine yol açmıştı. ABD ve Avrupa ülkeleri Rusya’yı SWIFT ödeme sisteminden çıkarırken, Rus iş insanları ve hükümete yakın kişilerin mal varlıkları dondurulmuştu.

Rus iş insanlarının Avrupa ülkelerinde bulunan mal varlıklarına el konulurken, ABD geçtiğimiz günlerde Rusya’nın rezerv kullanımını engellemek ve ödemelerde temerrüde düşmesini sağlamak amacıyla bankalara yapılan dolar cinsi ödemeleri durdurma kararı almıştı.

RUBLE SAVAŞ ÖNCESİ SEVİYESİNE DÖNDÜ

Ancak tüm yaptırım hamlelerine karşılık Rus rublesi rekor seviyeden döndü. Ruble/dolar paritesi bugün 80.99 seviyesine gerileyerek savaş öncesi seyrine geri çekildi.Bugün 1 dolar ile 80 ruble alınabiliyor.

EMTİA FİYATLARINDAKİ YÜKSELİŞ RUBLEYİ DESTEKLİYOR

Rusya doğal gaz ve petrol rezervleri bakımından dünyanın önde gelen ülkeleri arasında bulunuyor. Avrupa’ya doğal gazın yüzde 40’ını Rusya tedarik ederken, küresel petrol üretiminin ise yüzde 10’u bu ülkeden sağlanıyor.

Petrol ve doğal gaz fiyatlarının sert yükselmesi ve Rusya’nın Avrupa ülkelerine doğal gaz ticaretini ruble cinsinden yapacak olması dolar/ruble paritesinin gerilemesinde büyük rol oynuyor.