Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Rekabet Kurulu, Abdi İbrahim İlaç ve GSK’ye Cezayı Açıkladı

Rekabet Kurulu, Abdi İbrahim İlaç ve GSK’ye Cezayı Açıkladı

Güncel Adana Güncel Adana -
33

Rekabet Kurulu, İki İlaç Devine Para Cezası Verdi

Rekabet Kurulu, Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ve GlaxoSmithKline İlaçları Sanayi ve Ticaret AŞ hakkında yürütülen soruşturma sonucunda şirketlere para cezası verdi. Kurul, şirketlerin Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal ettikleri sonucuna vardı.

Ceza Miktarları

Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne 33,3 milyon TL, GlaxoSmithKline İlaçları Sanayi ve Ticaret AŞ’ye ise 184,4 milyon TL ceza uygulandı.

Karar Detayları

Rekabet Kurulu’nun sitesinde yer alan açıklamaya göre, şirketler Kurulun ara kararları doğrultusunda iş gücü piyasasında centilmenlik anlaşmaları yaparak rakiplerinin çalışanlarını işe almamaya yönelik anlaşmalar yaptılar ve rekabete hassas bilgi değişimi gerçekleştirdiler. Bu nedenle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiler.

Karar uyarınca Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne 184.363.976,71-TL, GlaxoSmithKline İlaçları Sanayi ve Ticaret AŞ’ye ise 33.321.564,11-TL idari para cezası uygulanmasına karar verildi. Ayrıca, soruşturma uzlaşma ile sonlandırıldı.

İlgili Yazılar