Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Ramazan Yumuşak: Yurt Dışından Gelen Halılara Yeniden Hayat Veriyor

Ramazan Yumuşak: Yurt Dışından Gelen Halılara Yeniden Hayat Veriyor

Güncel Adana Güncel Adana -
11

Ramazan Yumuşak’ın Halı Tamir Serüveni

İki ağabeyinin halı işini öğrenip yurt dışına gitmesinden etkilenen Ramazan Yumuşak, halı ustası olmaya karar verip 12 yaşında babasının yanında çırak oldu. 38 yıldır halı tamiri yapan Yumuşak, yurt dışından gelen halıları ilmek ilmek işleyerek yeniden hayat veriyor.

Antika Halı Tamiri

Antika halı tamiri yaptıklarını belirten Ramazan Yumuşak, “1975 yılında İstanbul’a göç ettik. Halı tamirini Kapalıçarşı’da Süryaniler ve Ermeni ustalar yapıyormuş. 1970 yılında dedem Bekir Ayhan ile Sultanhahı ilçesindeki büyüklerimize, Ermeni ustalar bu sanatı öğretiyor. Nasıl Bolu Mengen’den aşçılar çıkıyor, bizim Sultanhanı ilçesi de halı tamirinde dünyada bilinen merkezi yerlerden biri. Babam da kayınbabasının yanında bu işe 49 yıl önce başlayıp mesleği öğreniyor. Daha sonra 2 ağabeyimle atölyemizi açıyor. Ağabeyimin biri Avusturya’ya, diğeri Japonya’ya gidiyor. Japonya’da 40 yıldır bu mesleği sürdürüyor” diye konuştu.

Kültürel Miraslara Katkı Sağlıyor

“1-2 AYDA TAMİR EDİYORUM” Yumuşak, “Babam 1993 yılında vefat etti. O günden bugüne mesleği devam ettiriyoruz. Ortaokul 2’nci sınıfta okulu ağabeylerim yurt dışına gidince bıraktım. 100 ile 300 yıllık halıları orijinaline yakın 1-2 ayda tamir ediyorum. Bunun için halı hangi yörenin halısıysa Anadolu, Rus veya Türkmen ya da İran halısı, kendi yöresinin kilimini alıyoruz. Kilimleri söküp, ipleriyle tamirini yapıyoruz. Bunların hepsi bir emek, masraf ve sonunda ülkemize döviz girdisi oluyor. Bu şekilde ekonomiye katkı sağlamış oluyoruz. Bunun yanında kültürel miraslara da bir değer katmış ve korumuş oluyoruz” dedi.

İlgili Yazılar