Rahim Filminin Önemi

Rahim Filminin Önemi

Rahim Filminin Önemi

Rahim Filminin Önemi

Sağlık alanında kullanılan rahim filmi, önemli bir görüntüleme yöntemidir. Jinekoloji ve radyoloji uzmanları tarafından özel cihazlar ve ilaçlar kullanılarak çekilen rahim filmi sayesinde pek çok kadın hastalığı teşhis edilir.

Rahmin genel yapısı, rahim boşluğu, yumurtalıkların genel durumu ve tüplerin yapısı detaylı bir şekilde incelenir.

Yapılan incelemeler neticesinde rahimde bulunan kitle ve kist türü problemler net bir şekilde görülür. İşlem sırasında kullanılan kontrast isimli madde elde edilmesi gereken görüntüleri detaylı bir şekilde bilgisayar ortamına aktarır. Çekilen rahim filmi sayesinde doğru tedavi yöntemleri sonucunda birçok problem ortadan kalkar.

Rahim Filmi Nedir?

Teknolojik ve yeni nesil cihazlar yardımıyla jinekolojik muayene pozisyonunda rahimden alınan görüntüler rahim filmi olarak adlandırılır.

Hastanın alt karın bölgesi, rahim yapısı ve tüpler hakkında elde edilen görüntüler yardımıyla bilgi elde edilir. Gebelik ihtimalinin olmadığı dönemlerde rahim yani hsg filmi çekilir.

Bu nedenle rahim filmi için en uygun dönem adet bitiminin devamındaki günlerdir. Bu durumun temel nedeni ise rahim filminin olası bir gebeliğe zarar vermesidir.

Rahim Filmi Nasıl Yapılır?

Rahim filmi için hasta jinekolojik muayene pozisyonunda röntgen masasına uzanır. Bu sırada rahim ağzına yani servik bölgeye özel bir alet yerleştirilir.

Bu özel alet yardımı ile rahim içerisine kontrast adı verilen sıvı madde gönderilir. İşlem basınçlı bir şekilde yapıldığı için tıkalı tüpler açılır.

Bu durum hastanın gebe kalma ihtimalini yükseltir. Tüplerden geçen madde daha sonra karın boşluğuna yayılır ve bu şekilde hsg filmi çekilir.

Rahim Filmi Kimlere Uygulanır?

Rahim filmi bayanlara uygulanır. Rahim ile ilgili hastalıkları ve çeşitli şikayetleri net bir şekilde tanılamak amacıyla çekilir.

HSG Filmi Avantajları Nelerdir?

Sağlık alanında kullanılan tüm görüntüleme ve radyolojik işlemler günümüzde büyük önem taşır. Bu işlemlerden biri olan hsg filmi avantajlı ve konforlu bir işlemdir.

10 dakika gibi kısa bir sürede rahmin genel yapısı ile ilgili birçok bilgiyi ortaya koyar. HSG filmi sayesinde çeşitli denemelere rağmen hamile kalamayan bayanlar kısa sürede hamile kalarak anne olma imkanına kavuşurlar.

HSG Filmi Neden İstenir?

Birçok sebepten dolayı jinekoloji uzmanları tarafından rahim filmi istenir. Kısırlık tedavisinde, düşük durumlarında, kanser hastalığında ve rahimde oluşum gösteren miyom ve kistleri ortaya çıkarmak amacıyla kullanılır.

Ultrason Nedir ve Neden Çekilir?

Ultrason yüksek frekanslı ses dalgaları sayesinde vücudun önemli kesitlerini görüntülemeye yarayan teknolojik bir cihazdır. Cihaz içerisinde radyasyon bulunmadığı için güvenilir bir şekilde tercih edilir.

Dolayısıyla zararsız olması ultrason cihazının daha çok da hamileler tarafından tercih edilmesini sağlamıştır.

Bebeğin gelişimini yakından takip etmek amacıyla kullanılan ultrason görüntüleri radyoloji uzmanları tarafından bilgisayar ortamına aktarılır.

Ultrason hamilelik dışında doku zedelenmelerinde ve organlarda meydana gelen birtakım problemlerde de tercih edilir. Özel görüntüleme merkezlerinde bazı kriterler doğrultusunda detaylı ultrason fiyatları belirlenir.

Ultrason Kullanım Alanları Nelerdir?

Sağlık kuruluşlarında ve özel görüntüleme merkezlerinde sıklık ve tercih edilen ultrason yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Ultrason şu alanlarda tercih edilir:

  • Hamilelik sürecinde bebeğin gelişimini takip etmek
  • Enfeksiyon hastalıklarında
  • Memede rahatsızlık veren kitle tespitinde
  • Safra kesesi taşlarını belirlemede
  • Yumuşak dokularda
  • Tiroid bezi rahatsızlığının belirtilmesinde ultrason tercih edilir. Dolayısıyla ultrason çekimi yapılacak hastalara detaylı ultrason fiyatları ve kullanım alanları hakkında bilgi verilmesi gerekir.

Ultrason Fiyatları

Ultrason çeşitlilik gösteren bir cihazdır. Bu nedenle farklı kullanım alanlarına sahiptir. Aynı anda birden fazla bölgeden görüntü alınabileceği gibi tek bir alan içinde ultrason tercih edilebilir.

Bu nedenle detaylı ultrason fiyatları işlemin gerçekleşeceği bölge sayısına ve kullanılan cihazlara göre belirlenir.