Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Prof. Dr. Mustafa Sarı: Müsilaj Marmara Denizi’nde Balık Türlerini Değiştiriyor

Prof. Dr. Mustafa Sarı: Müsilaj Marmara Denizi’nde Balık Türlerini Değiştiriyor

Güncel Adana Güncel Adana -
31

Marmara Denizi’nde Balık Türlerinde Değişim

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sarı, 2021’deki müsilajın ardından Marmara Denizi’ndeki balık tür çeşitliliğinde %25 azalış yaşandığını belirtti. Aynı dönemde köpek balığı ve vatoz gibi türlerde ise %100’e yakın artış gözlendiğini aktardı.

Müsilajın Etkisiyle Artış ve Azalışlar

Prof. Dr. Sarı, müsilajın Marmara Denizi’nde balık türlerindeki değişime etkisini inceledikleri “Mar-Bal” projesinin sonuçlarını paylaştı. Müsilajın sebep olduğu ölümlerin deniz ekosistemi ve balık türlerini nasıl etkilediğini gözlemlediklerini ifade etti. Hamsi, istavrit, kolyoz gibi türlerde %20’ye varan azalma görülürken, köpek balığı ve vatoz gibi türlerde %100’e yakın artış dikkat çekti.

Köpek Balığı ve Vatoz Artışının Nedeni

Prof. Dr. Sarı, müsilajın deniz altındaki canlıları olumsuz etkileyerek balık türlerinde dengesizliğe yol açtığını belirtti. Özellikle köpek balığı ve vatoz gibi türlerdeki artışın derin bölgelerde yaşanan oksijen azalmasıyla ilişkili olduğunu açıkladı. Müsilaj sonrasında, derinlerden yüzeye doğru hareket eden bu türlerin avcılıkla karşılaşmasıyla artış yaşandığını vurguladı.

Koruma Alanları Oluşturulmalı

Prof. Dr. Sarı, balıkçılık yönetiminde alınması gereken önlemleri sıralayarak, Marmara Denizi’nde biyolojik çeşitliliğin korunması için acil eylemlerin hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Ekosistem esaslı balıkçılık yönetimi ve koruma alanlarının oluşturulması gerekliliğine dikkat çekti. Ayrıca, köpek balığı ve vatoz gibi koruma altındaki türlerin neslinin devamı için Marmara Denizi Eylem Planı’nın uygulanması gerektiğini belirtti.

İlgili Yazılar