Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Portakal Suyu Fiyatları Rekor Seviyede

Portakal Suyu Fiyatları Rekor Seviyede

Güncel Adana Güncel Adana -
32

Brezilya ve ABD’de Yaşanan Felaketler Fiyatları Uçurdu

Dünyanın en büyük portakal suyu ihracatçısı Brezilya’da kötü hava koşulları ve hastalıklar nedeniyle portakal suyu fiyatları rekor seviyelere yükseldi. ABD’nin ana yetiştirme bölgesi Florida’da yaşanan kasırga ve soğuk hava dalgası da bu artışı tetikledi.

Üreticiler Alternatiflere Yönelebilir

Portakal suyu fiyatlarının yükselmesi, üreticilerin içecek yapımında mandalina gibi alternatif meyvelere yönelmesini gündeme getirdi. Bu durum portakal suyu vadeli işlemlerini de etkiledi.

Kıtlık Endişesi ve Farklı Çözüm Önerileri

Uluslararası Meyve ve Sebze Suyu Birliği Başkanı Kees Cools, yaşanan kıtlığın tüketicileri de etkileyeceğini ve sektörü temelden yeniden şekillendirebileceğini belirtti. Üreticilerin mandalinadan portakal suyu yapma ve farklı meyvelerle karıştırma gibi çözümleri değerlendirdiği ifade edildi.

Yeni Ürünler ve Fiyat Artışları

Bazı şirketler, portakal suyu yerine mandalina ve portakal karışımı ürünler sunarak piyasaya giriş yapmaya başladı. Ancak bu tür değişikliklerin ulusal ve uluslararası standartlara uygun olması gerekiyor.

Gelecekte Fiyatlara Yansıyacak Etkiler

Sektör yöneticileri, tüketicilerin bu krizi uzun süre hissedeceğini ve fiyat artışlarının süreceğini belirtiyor. Üreticiler, artan maliyetleri müşterilere yansıtarak içecek fiyatlarında değişiklikler yapmak zorunda kalabilirler.

İlgili Yazılar