Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Netanyahu İddiaları Reddetti: “Uydurma ve Delilik”

Netanyahu İddiaları Reddetti: “Uydurma ve Delilik”

Güncel Adana Güncel Adana -
30

Netanyahu, UCM Başsavcısının İddialarını Reddetti

Netanyahu, Fransız kanalı LCI’ye verdiği röportajda, UCM Başsavcısının Hamas liderleri ile İsrail’in demokratik yollarla seçilmiş liderleri arasında sahte bir eşdeğerlik kurduğunu ve yakalama kararı başvurusunu “delilik” olarak niteledi.

UCM Başsavcısının Suçlamalarını Geri Çevirdi

Mahkemenin iddia ettiği gibi “sivilleri aç bırakma politikalarının olmadığını” ileri süren Netanyahu, UCM Başsavcısı Han’ın kendisi hakkında sunduğu gerekçelerin “uydurma” olduğunu ve Gazze’de kıtlığı önlemek için ellerinden geleni yaptıklarını savundu.

İsrail’in Gaza Politikalarını Savundu

Gazze’de sivil kayıplara ilişkin soruya cevap veren Netanyahu, askeri kayıplara kıyasla Gazze’deki sivil kayıpların “modern şehir savaşlarında görülen en düşük oran” olduğunu iddia etti.

İsrail’e Karşı Düzenlenen Gösterileri Eleştirdi

Dünya genelinde İsrail’e karşı düzenlenen protesto gösterilerini eleştiren Netanyahu, eylemcileri “İsrail’in demokrasisini” hedef almakla suçladı.

Netanyahu’nun UCM Başsavcısına Yanıtı

UCM Başsavcısının Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant hakkında yaptığı “yakalama kararı” başvurusuna Netanyahu’dan yanıt geldi. Netanyahu, iddiaları reddederek, suçlamaların uydurma ve saçmalık olduğunu belirtti.

UCM Başsavcısının İddiaları

UCM Başsavcısı Kerim Han, Netanyahu ve Gallant hakkında savaş suçları ve insanlığa karşı suçlardan cezai sorumluluk taşıdığına inandığını belirtmişti. Han, İsrailli yetkililere yöneltilen suçlar arasında “savaş suçu olarak sivillerin aç bırakılması” ve “kasten büyük acılara neden olma” yer alıyor.

İlgili Yazılar