Mevlana Haftası 2022 ne zaman? Şeb-i Arus nedir, törenleri hangi şehirde düzenlenir?

Mevlana Haftası başladı! 2022 yılında Şeb-i Arus (Mevlana Haftası) hangi tarihte ve nerede kutlanıyor? Hz. Mevlana'nın vefat ettiği, Rabb'ine sevgiyle kavuştuğu geceyi ifade eden Şeb-i Arus, Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri olarak kabul görüyor. İşte, Şeb-i Arus tarihi ve önemi... ŞEB-İ ARUS (MEVLANA HAFTASI) NE ZAMAN? Mevlana Celaleddin Rumi'nin ölüm yıldönümüne denk gelen tarihlerde idrak edilen Hz. Mevlâna'nın 749. Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri (Şeb-i Arus), 2022 yılında 07-17 Aralık tarihleri arasında kutlanacak. ŞEB-İ ARUS TÖRENLERİ NEREDE DÜZENLENİYOR? Hz. Mevlâna'nın 749. Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri (Şeb-i Arus) 07-17 Aralık 2022 tarihleri arasında düzenlenecektir. 2008 yılından bu yana UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesinde yer alan Mevlevî Sema Törenleri, Hazreti Mevlânâ’nın daha doğru anlaşılması ve anlatılması maksadıyla her yıl 07-17 Aralık tarihleri arasında “Hazreti Mevlânâ’nın Uluslararası Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri” (Şeb-i Arûs) kapsamında düzenleniyor. Kutlamalar Konya'da gerçekleşiyor ve törenler için bilet satışı https://ebilet.konyakultur.gov.tr/ sayfasından yapılıyor. ŞEB-İ ARUS NEDİR? Şeb-i Arus, Düğün Gecesi, Mevlevilikte Mevlânâ Celaleddin-i Rumi'nin öldüğü gecesidir. Mevlana, bu geceyi Rabb'ine, sevgiliye kavuşma gecesi olarak düşündüğü için Düğün Gecesi olarak adlandırılır. Rumi'nin ölüm yıl dönümüne denk gelen haftalarda yapılan ve Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri olarak isimlendirilmeye başlanılan törenler, halk arasında Şeb-i Arus olarak anılıyor.

Mevlana Haftası 2022 ne zaman? Şeb-i Arus nedir, törenleri hangi şehirde düzenlenir?

Mevlana Haftası başladı! 2022 yılında Şeb-i Arus (Mevlana Haftası) hangi tarihte ve nerede kutlanıyor? Hz. Mevlana'nın vefat ettiği, Rabb'ine sevgiyle kavuştuğu geceyi ifade eden Şeb-i Arus, Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri olarak kabul görüyor. İşte, Şeb-i Arus tarihi ve önemi...

ŞEB-İ ARUS (MEVLANA HAFTASI) NE ZAMAN?

Mevlana Celaleddin Rumi'nin ölüm yıldönümüne denk gelen tarihlerde idrak edilen Hz. Mevlâna'nın 749. Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri (Şeb-i Arus), 2022 yılında 07-17 Aralık tarihleri arasında kutlanacak.

ŞEB-İ ARUS TÖRENLERİ NEREDE DÜZENLENİYOR?

Hz. Mevlâna'nın 749. Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri (Şeb-i Arus) 07-17 Aralık 2022 tarihleri arasında düzenlenecektir.

2008 yılından bu yana UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesinde yer alan Mevlevî Sema Törenleri, Hazreti Mevlânâ’nın daha doğru anlaşılması ve anlatılması maksadıyla her yıl 07-17 Aralık tarihleri arasında “Hazreti Mevlânâ’nın Uluslararası Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri” (Şeb-i Arûs) kapsamında düzenleniyor. Kutlamalar Konya'da gerçekleşiyor ve törenler için bilet satışı https://ebilet.konyakultur.gov.tr/ sayfasından yapılıyor.

ŞEB-İ ARUS NEDİR?

Şeb-i Arus, Düğün Gecesi, Mevlevilikte Mevlânâ Celaleddin-i Rumi'nin öldüğü gecesidir. Mevlana, bu geceyi Rabb'ine, sevgiliye kavuşma gecesi olarak düşündüğü için Düğün Gecesi olarak adlandırılır. Rumi'nin ölüm yıl dönümüne denk gelen haftalarda yapılan ve Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri olarak isimlendirilmeye başlanılan törenler, halk arasında Şeb-i Arus olarak anılıyor.