Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Marmara Adası’ndan Batan Batuhan A Kargo Gemisiyle İlgili Soruşturma Detayları

Marmara Adası’ndan Batan Batuhan A Kargo Gemisiyle İlgili Soruşturma Detayları

Güncel Adana Güncel Adana -
14

Gemi Batışı ve Soruşturma

Marmara Adası’ndan 14 Şubat akşamı hareket eden ve yardım sinyali gönderdikten 5 saat sonra 15 Şubat’ta batan Batuhan A adlı kargo gemisi ile ilgili soruşturma devam ediyor. Bursa Cumhuriyet Başsavcı Vekili koordinesinde Karacabey Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada, 2 savcı ve İlçe Cumhuriyet Başsavcısı görev alıyor.

Bilirkişi Raporu ve Tespitler

Geminin batmasına ilişkin bilirkişi olarak görevlendirilen Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nde görevli öğretim üyesi, incelemeler sonucunda 25 sayfalık detaylı bir rapor hazırladı. Raporda geminin batma nedeni olarak ambarlarının sızdırmazlığının sağlanmamasının belirtilmesi dikkat çekti.

Kaptan ve Donatanın Sorumluluğu

Raporda, gemi ambar sızdırmazlığına ilişkin zaafın fark edilmesine rağmen tedbir alınmadığı ve yaşanan tehlikenin büyümesine neden olunduğu belirtildi. Ayrıca, gemi batmadan önce yardım çağrısı yapılmadığı ve emniyet ekipmanlarının kullanılmadığı tespit edildi.

Sonuç

Gemi kaptanı ve donatanının asli kusurlu olduğu sonucuna varılan rapor, Batuhan A kargo gemisinin batmasına ve mürettebatın kaybına ilişkin detayları içermektedir.

İlgili Yazılar