Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. LGS Tercih Robotu ile Öğrencilere Rehberlik

LGS Tercih Robotu ile Öğrencilere Rehberlik

Güncel Adana Güncel Adana -
13

LGS Tercih Süreci Detayları

Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden erişilebilen LGS tercih robotu, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından belirlenen lise taban puanları ve yüzdelik dilimleri gibi verilerle tercih yapacak öğrenci ve velilere rehberlik sağlıyor.

LGS Tercih Tarihleri

LGS tercih süreci 28 Haziran 2024 Cuma günü başladı ve 17 Temmuz Çarşamba günü saat 17.00’a kadar devam edecek.

LGS Tercih Sonuçları

LGS yerleştirme sonuçları ise 22 Temmuz’da açıklanacak.

LGS Tercih Nasıl Yapılır?

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında tercih yapacak öğrenciler, tercih işlemlerini e-Okul üzerinden veya ortaokul müdürlüklerinden gerçekleştirebileceklerdir.

Öğrenciler, Merkezî Sınav Puanı ile Öğrenci Alan Okullar, Yerel Yerleştirme ile Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere farklı gruplarda tercih yapabileceklerdir.

Tercih Robotu ve Erişim Detayları

MEB tarafından geliştirilen tercih robotu, öğrencilere tercih sürecinde kolaylık sağlamak amacıyla kullanıma sunuldu.

Tercih robotu sayesinde öğrenciler, istedikleri yüzdelik dilim aralıklarında hem il hem de ülke genelindeki okulların listelerine ve detaylı bilgilerine erişebileceklerdir.

Adrese Göre Lise Tercih Robotu ve Diğer Detaylar

Adrese göre lise tercih robotu, ikamet edilen adres ve öğrenci bilgileri doğrultusunda yakın okulların listesini sunmaktadır.

MEB, 2023 yılı ortaöğretim kurumları kontenjan tablolarını ve yüzdelik dilimlerdeki öğrenci sayılarını e-Okul sistemi üzerinden öğrencilere erişime açmıştır.

Öğrenciler, bu platform üzerinden sınavla yerleşilen okulların kontenjanları ve geçen yılki yüzdelik dilimlerine erişebilir, kendi durumlarını değerlendirebilirler.

İlgili Yazılar