Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. İstanbul’da Plastik Boru Üreticisi Güner Coşkuncan’ın Anıtkabir’e İp Üretme Hikayesi

İstanbul’da Plastik Boru Üreticisi Güner Coşkuncan’ın Anıtkabir’e İp Üretme Hikayesi

Güncel Adana Güncel Adana -
23

Bayram Sabahı Gazetede Şaşırtan Başlık

İstanbul’da plastik boru üretimi yapan iş insanı Güner Coşkuncan, bir bayram sabahı akraba ziyaretine gitmeden önce eve gelen gazeteyi okudu. Gazetede “Anıtkabir Yöneticileri Zor Durumda” başlıklı bir haberi gören Coşkuncan, ip üretme hikayesinin böyle başladığını ifade etti.

İlk Adım: Gazeteden Hürriyet’e Yolculuk

Coşkuncan, gazetede gördüğü haber üzerine Hürriyet gazetesinin haber koordinatörüyle görüştü. Gazete yönetimi reklam olur endişesiyle çekinse de Coşkuncan, ipi ücretsiz yapabileceğini teklif etti.

Bakan ile Mektupla İletişim

Anıtkabir’deki bayrak direği için ip üretme teklifi Amerika’da yaşayan bir Türk tarafından yapılmıştı. Coşkuncan, Devlet Bakanı Mehmet Özgüneş’e bir mektup yazarak yardım teklif etti.

İp Üretimi ve Teslimatı

Coşkuncan, Amerika’dan gelen ip numunesini görünce daha kaliteli bir ip üretmeye karar verdi. İpin içine çelik tel koyarak 3 adet 65 metrelik ip üretti. Sonrasında ipleri Anıtkabir’e teslim etmek üzere Ankara’ya gitti.

Ödül ve Takdir

Devlet Bakanı, Coşkuncan’ı tebrik ederek Atatürk 100. Yıl Altın Plaketi ile ödüllendirdi. Coşkuncan’ın ürettiği ip, Amerika’dan getirilenden daha üstün bulundu. Duygulanan Coşkuncan, milli duygularla ürettiği ipin değerini daha da arttırdı.

Çanakkale Abidesi’nde de İp Üretimi

Coşkuncan, Anıtkabir’deki başarısının ardından Çanakkale Abidesi’nde bulunan bayrak direği için de ip üretti. Bu kez de hibe olarak ürettiği ip, 2-3 tane Çanakkale Abidesi’ne teslim edildi.

Not: Anıtkabir’deki bayrak direği 29 Ekim 2013 tarihinde yenilenmiştir.

İlgili Yazılar