Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. İstanbul Eyüpsultan’da Tarihi Çeşme ve Namazgah Kaderine Terk Edildi

İstanbul Eyüpsultan’da Tarihi Çeşme ve Namazgah Kaderine Terk Edildi

Güncel Adana Güncel Adana -
11

Öküzcü Mehmet Paşa Çeşmesi ve Namazgahı Bakımsız Kaldı

İstanbul Eyüpsultan’da Rami Caddesi üzerinde bulunan tarihi Öküzcü Mehmet Paşa çeşmesi ve namazgahı, 1600’lü yıllarda Sadrazam Öküzcü Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştı. 2010 yılında restorasyon geçiren bu tarihi yapılar, 14 yıl sonra bakımsız kaldı.

Karagöz Evi Özel Mülk Oldu

Çeşme ve namazgaha bitişik olan ve Karagöz Evi olarak bilinen tarihi bina yıllar önce satışa çıkarılarak özel mülk haline getirildi. Günümüzde alüminyum doğrama ve oto lastik dükkanı olarak kullanılan bu yapı, çeşme ve namazgaha eklenen reklam tabelaları ve diğer eklentilerle sosyal medyada gündeme geldi.

Eyüpsultan Belediyesi Harekete Geçti

Vatandaşların sosyal medyada paylaştığı rahatsızlık mesajlarının ardından Eyüpsultan Belediyesi, tarihi yapıdaki reklam tabelaları ve eklemeleri kaldırmak için harekete geçti. Ancak özel mülk statüsünde bulunduğu haberlermersin.com için işletmelerin kapatılması mümkün olmadı.

Tarihi Yapılar Devlet Korumasına Alınmalı

Arkeolog Ömer Faruk Yavaşçay, İstanbul’da bulunan özel mülk statüsündeki tarihi yapıların devlet tarafından satın alınarak koruma altına alınması gerektiğini belirtti. Yavaşçay, özel mülklerde yaşanan sıkıntılara dikkat çekerek tarihi yapıların korunmasının önemine vurgu yaptı.

İşletme Sahiplerine Uyarı

Tarihi yapıda bulunan alüminyum doğrama dükkanı işletmecisi Enver Duman, yapıya zarar vermediklerini ve koruduklarını ifade etti. Ancak belediye tarafından yapılan uyarılar sonucunda çatının sökülmesiyle mağdur olduklarını belirtti. Duman, tarihi dokuya zarar vermediklerini ve işletmelerinin 2018 yılında kendilerine geçtiğini söyledi.

İlgili Yazılar