Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. İsrail, 2024 Eurovision’da Finalde Yarışacak

İsrail, 2024 Eurovision’da Finalde Yarışacak

Güncel Adana Güncel Adana -
11

İsrail, Malmö’de Düzenlenecek 2024 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Finale Yükseldi

İsrail’in Gazze’de “soykırım” dahil savaş suçları işlemekle suçlandığı bir dönemde, İsveç’in Malmö kentinde gerçekleşen 2024 Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmasına izin verilmesi büyük tartışmalara yol açtı.

Protestoları Tetikleyen Durum

Irkçılık ve savaş suçları iddialarıyla suçlanan İsrail’in finallerde yarışmaya devam edecek olması, Malmö’de binlerce kişinin protesto gösterilerine sebep oldu. Ukrayna’nın Rusya’ya saldırısı nedeniyle yarışmadan çıkarıldığı bir ortamda, İsrail’in finale katılmasının çifte standart olduğu düşünüldü.

Eurovision Finalinde İsrail’in Temsilcisi

İsrail’in temsilcisi Eden Golan’ın “Hurricane” şarkısının 11 Mayıs’ta yapılacak finalde yarışacağı açıklandı. Bu karar, Eurovision tarihinde politik tartışmaları da beraberinde getirdi.

Diğer Ülkeler ve Protestolar

Finalde, “büyük” ülkeler Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, İspanya ve İsrail’e ek olarak Ukrayna, Yunanistan, Hırvatistan, Kıbrıs Rum kesimi, İrlanda, Estonya, Sırbistan, Lüksemburg, İsviçre, Portekiz, Letonya, Gürcistan, Slovenya, Avusturya, Ermenistan, Litvanya, Hollanda, Finlandiya, Norveç ve ev sahibi İsveç yarışacak.

Belçika’da devlet televizyonu VRT, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla Eurovision yayınını durdurdu. Birçok Avrupa ülkesinden sanatçılar, “Gazze’de acil ve sürdürülebilir ateşkes” çağrısı yaparak İsrail’in yarışmadan menedilmesini talep etti.

İlgili Yazılar