Hiv Testi

Hiv Testi

Hiv Testi

Hiv Testi

Kan ve cinsel yolla vücuda giren virüsleri tespit etmek amacıyla hiv virüsü testi yapılır. Testin pozitif olması kişinin enfekte olduğunu gösterir.

Genel kapsamda hiv testi, bulaşıcı virüsleri tespit etmek amacıyla yapılan testlerdir. İnsan bağışıklık yetmezliği virüsü olarak bilinen virüsü iki farklı şekilde kişilere bulaşır.

Korunmasız bir şekilde cinsel ilişkiye girmek ve kan yolu ile hızlıca bulaşır. Bağışıklık sistemini olumsuz bir şekilde etkileyen hiv virüsü, bu virüsü taşıma şüphesi bulunan kişilere uygulanır.

Virüs kuluçka döneminin ardından vücuda yayılarak vücudun savunma mekanizmasını etkiler. Bu nedenle hiv virüsü taşıyıcılarının erken dönemde hiv testi yaptırarak Tedavi olması gerekir.

Hiv Testi Nasıl Uygulanır?

Günümüzde geliştirilmiş hiv virüsü testleri bulunmaktadır. En yaygın kullanılan testi türü kişinin kolundan alınan kan numuneleri üzerinden yapılır. Ayrıca ağız sıvısı ve idrar da testlerde kullanılır.

Hiv Testi Kaç Günde Sonuç Verir?

Laboratuvarlarda yapılan hiv testi aynı gün ya da 1 gün sonra sonuçlanır.

Hiv Testini Evlilik Öncesi Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Sağlıklı ve güvenilir bir cinsel ilişki ve sağlıklı nesiller için evlilik öncesi hiv testi yaptırmak gerekir.

Cinsel Hastalık Testi Nedir?

Geliştirilmiş teknolojik yöntemler sayesinde vücuda farklı yollarla giren hastalıklar erken dönemde tespit edilir. Bu araçlardan biri olan cinsel hastalık testi cinsel yolla bulaşan birden fazla hastalığı hızlıca tespit eder.

Cinsel Hastalık Testi Kimlerden İstenir?

Cinsel salgı yolu ile vücuda giren virüsleri tespit etmek için istenen cinsel hastalık testi korunmasız bir şekilde cinsel ilişki yaşayan kişilerden, erken dönemlerden itibaren tehlikeli cinsel ilişki davranışlarında bulunan ve cinsel ilişkiye giren kişilerden istenir.

Cinsel Hastalık Testi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıklı ve güvenilir bir cinsel ilişki öncesi yapılan cinsel hastalık testi birtakım şüpheler üzerine yapılır. Bu nedenle test öncesi kişilerin cinsel ilişkiye girmemeleri ya da birtakım önlemler alarak ilişki yaşamaları gerekiyor.

Gıda İntoleransı (Besin Duyarlılığı) Nedir?

Organizmanın tüketilen herhangi bir besine karşı farklı bir şekilde yanıt oluşturması olarak tanımlanan gıda intoleransı yani diğer adıyla besin duyarlılığı olarak adlandırılır.

Bu tür durumlarda alerjen bileşenine karşı geliştirilen gıda intoleransı testi bulunuyor.

Gıda İntoleransının Sık Rastlanan Semptomları Nelerdir?

Besin duyarlılığı olarak bilinen gıda intoleransı durumunda organizma şu şekilde belirtiler gösterir:

  • Şişkinlik ve beraberinde gelen hazımsızlık
  • Migren tarzı baş ağrıları
  • Halsizlik ve yorgunluk
  • Ciltte meydana gelen döküntü ve kaşıntı durumları
  • Eklem ağrıları
  • Mide krampları, ishal veya kabızlık durumları

Gıda İntoleransı Nedenleri Nelerdir?

Gıda intoleransı iki farklı nedenden dolayı ortaya çıkar. En yaygın görülen nedenlerin başında tüketilen besin maddelerinin sindirim sistemi tarafından sindirilememesidir. Bunun dışında enzim eksikliği de gıda intoleransına neden olur.

Gıda İntoleransı Tanısı Nasıl Konulur?

Hastanın şikâyeti doğrultusunda uygulanan gıda intoleransı testi sonucunda organizmanın hangi besinlere karşı verdiği reaksiyonlar tespit edilir.

Yapılan testler sonucunda hastanın hangi besinlere karşı hassasiyeti olduğu net bir şekilde belirlenir.

Beslenme Nasıl Ayarlanır?

Gıda intoleransı sonucunda beslenme ayarı daha çok diyet programları ile takip edilir.

Dolayısıyla organizmanın besinlere karşı duyarlılığını tespit etmek amacıyla bazı besinler diyet programından çıkarılır. Hangi besinlere karşı verilen tepkiler belirlenir.

Dolayısıyla diyet programının bırakılması beraberinde aynı tablonun yeniden tekrarlamasına neden olur.

Gıda İntolerans Testi Fiyatları

Tüketilen besinlerin sindirilmesi için bazı enzimlerin vücutta bulunması gerekir. Bu enzimlerin bulunmaması halinde gıda intoleransı ortaya çıkar.

Özel kliniklerde uygulanan tedavi yöntemleri doğrultusunda gıda intolerans testi fiyatları hesaplanır.