Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi İhbar Kanallarını Yeniledi

Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi İhbar Kanallarını Yeniledi

Güncel Adana Güncel Adana -
31

Bakan Şimşek Vergi İhbar Kanallarını Duyurdu

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gelir İdaresi Başkanlığının yeni vergi ihbar kanallarına ilişkin önemli bilgiler paylaştı. Şimşek, vergi kaçakçılığıyla etkin mücadelelerinin devam ettiğini vurgulayarak, vatandaşlara kolay ve hızlı bir şekilde vergi ihbarında bulunma imkanı sağlandığını belirtti.

Yeni İhbar Kanalları ve Detaylar

Bakanlık tarafından yapılan duyuruya göre, Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi, Dijital Vergi Dairesi, GİB Mobil uygulaması ve Vergi İletişim Merkezi (VİMER) (189) hizmetleri güncellendi. Ayrıca, BİP Vergi İhbarı Servisi, X ve Instagram üzerinden ihbar hesapları (“gibihbar” üzerinden “DM-Direkt Mesaj” yoluyla) ve WhatsApp İhbar Hattı (05521890189) da hizmete alındı.

Vatandaşlar, bu kanallar aracılığıyla çeşitli konularda vergi ihbarında bulunabilecekler. Örneğin, düşük KDV oranı uygulaması, fiş/fatura verilmemesi, sahte/yanıltıcı belge kullanımı, tapu harcı eksik ödeme gibi konular ihbar edilebilecek.

İhbar İkramiyesi ve Diğer Detaylar

Bakanlık, yapılacak vergi incelemesi sonucu tespit edilen vergi kaybı cezasının yüzde 10’u tutarında ihbar ikramiyesi ödenebileceğini duyurdu. Vatandaşlar, ihbar ve şikayetlerini VİMER ihbar hattını (189) arayarak ya da gib.gov.tr veya Dijital Vergi Dairesi’nde yer alan Vergi İhbarı bölümünden kayıt numarası alarak yapabilecekler.

İlgili Yazılar