Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Hamas, İsrail’in Refah Sınır Kapısı’ndaki Yıkımı Kınadı

Hamas, İsrail’in Refah Sınır Kapısı’ndaki Yıkımı Kınadı

Güncel Adana Güncel Adana -
23

Hamas, İsrail’in Yıkımını Kınayan Açıklama Yaptı

Hamas, İsrail ordusunun Refah Sınır Kapısı’nda gerçekleştirdiği yıkımı kınayan bir açıklama yaptı. İsrail’in Filistin tarafını yıkması, Filistin halkına karşı işlenen suçların ve ihlallerin devamı niteliğinde olduğu belirtildi.

Faşist İşgal Yönetimi Suçlanıyor

Açıklamada, faşist işgal yönetiminin Gazze’yi dünyadan izole etmeye çalıştığı, soykırım suçunu sürdürdüğü ve hayatın tüm unsurlarını yok ettiği vurgulandı. Refah Sınır Kapısı’nda gerçekleştirilen yıkım kınandı ve “işlenen bu suçun, sınır kapısının gerçekliğini değiştiremeyeceği” belirtildi.

Filistin’in İradesine Vurgu

Açıklamada, “İsrail’in Refah sınırını tahrip etmesine rağmen, burası Filistin-Mısır sınır geçişi olarak kalacak. İşgal ortadan kaldırılıp, Gazze Şeridi’nin tüm bölgelerine yönelik saldırganlık son bulduğunda Filistin’in iradesiyle yeniden açılacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

İsrail’in Yıkımı Duyurulmuştu

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah Sınır Kapısı’nın Filistin tarafının tamamen yıkıldığını ve kullanılamaz hale geldiğini duyurmuştu. İsrail ordusunun Refah Sınır Kapısı’nda gerçekleştirdiği yıkım görüntüleri, İsrail ordusu radyosu tarafından X platformunda paylaşılmıştı.

Refah Sınırı Ele Geçirilmişti

İsrail ordusu, 6 Mayıs’ta zorla yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı Refah’ın doğusundaki bazı mahallelerin boşaltılmasını istemiş, 7 Mayıs sabahı ise Gazze’nin Refah bölgesine kara saldırısı başlatarak Mısır ile olan sınır kapısının Gazze tarafını ele geçirdiğini duyurmuştu.

İlgili Yazılar