Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Gençlik ve Spor Bayramı Kutlamaları

Gençlik ve Spor Bayramı Kutlamaları

Güncel Adana Güncel Adana -
26

19 Mayıs Coşkusu Devam Ediyor

Türkiye’de her sene olduğu gibi bu yıl da 19 Mayıs coşkuyla kutlanıyor. Bayram, Pazar gününe denk geldiği için resmi tatil olarak kabul ediliyor.

20 Mayıs Okullar İçin Tatil Değil

Bayramın ertesi günü olan 20 Mayıs 2024 Pazartesi, resmi tatil takviminde yer almıyor. Dolayısıyla okullar o gün eğitim-öğretime devam edecek.

Gençlik ve Spor Bayramı’nın Tarihi

Gençlik ve Spor Bayramı, ilk defa 24 Mayıs 1935’te “Atatürk Günü” adı altında kutlanmıştır. Beşiktaş’ın girişimleriyle Fenerbahçe Stadı’nda kutlanan bu ilk 19 Mayıs, spor günü haline gelmiştir. Daha sonra yapılan Spor Kongresi’nde alınan kararla bayramın adı “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” olarak değiştirilmiştir.

20 Haziran 1938 tarihli kanunla “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan bu ulusal bayram, 12 Eylül Darbesi’nden sonra “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” adını almıştır.

Her yıl 19 Mayıs günü, Türkiye’nin dört bir yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanan bayramda, gençler dev bir “Sevgi Bayrağı” taşıyarak Cumhurbaşkanına sunarlar.

Bayram kutlamaları, Cumhuriyet’in ilanından bu yana Ankara’da gerçekleşmektedir. Ancak 2012’de alınan bir kararla, kutlamaların sadece başkentte değil, ülke genelinde stadyumlarda da yapılması engellenmiştir. Bu karar, tartışmalara yol açmış ve bir dava sonucunda değiştirilmiştir.

İlgili Yazılar