Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Fenilketonüri (PKU) Hastalığı ve Beslenme Önemi

Fenilketonüri (PKU) Hastalığı ve Beslenme Önemi

Güncel Adana Güncel Adana -
23

PKU Hastalığı Nedir ve Nasıl Etki Ediyor?

Fenilketonüri (PKU), nadir görülen kalıtsal bir hastalıktır ve genellikle her 3-4 bin bebekten birinde görülür. Bu hastalık, fenilalanin amino asidinin parçalanmasında görevli enzimin eksikliği veya yetersizliği nedeniyle vücutta birikmesine sebep olur. Fenilalanin, kan beyin bariyerini geçerek beyin gelişimini olumsuz etkileyebilir ve zihinsel sorunlara yol açabilir. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi büyük önem taşır.

PKU Hastalığında Beslenmenin Önemi

PKU hastalığı olan bireylerde, protein kısıtlaması gereklidir. Özel bir beslenme programı, bazen de ilaç tedavisi uygulanarak fenilalanin seviyesi kontrol altında tutulmaya çalışılır. Bu sayede zihinsel gelişimde olumsuz etkilerin önüne geçilir. Beslenme, PKU hastalarının yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için hayati önem taşır.

PKU Hastalığında Beslenmeyle İlgili Önemli Noktalar

PKU hastaları için protein kısıtlaması oldukça önemlidir. Bu özel diyetin sürekli olarak uygulanması gerektiğinden ailelerin bilinçli olması büyük önem taşır. Özel düşük proteinli gıdaların tüketilmesi, normal beslenme alışkanlıklarından farklılık gösterir. Ailelerin bu konuda eğitilmesi ve motive edilmesi gereklidir.

PKU hastalarının tedavi sürecinde düzenli olarak kan testleri yapılır ve beslenme programı buna göre şekillenir. Bu sayede çocuğun büyüme süreci titizlikle takip edilir. Özel mamalar, düşük proteinli sebzeler ve meyveler kullanılarak hastaların beslenmeleri dengelenmeye çalışılır.

Tedavi ve Uyum Süreci

PKU hastaları, hayat boyu süren bir tedavi programına uymak zorundadır. Uyum süreci özellikle ergenlik döneminde zorlaşabilir. Ancak tedavinin devamlılığı, hastaların zihinsel ve fiziksel sağlıklarının korunması açısından kritiktir.

Doç. Dr. Burcu Öztürk Hişmi, PKU hastalığı ve beslenme konularında önemli bilgiler vererek bu hastalığın tedavisinde beslenmenin kilit rol oynadığını vurguluyor. Erken teşhis, düzenli takip ve özel beslenme programı sayesinde PKU hastalarının sağlıklı bir yaşam sürdürebileceğini belirtiyor.

İlgili Yazılar