Enflasyon Oranı 2022: Mayıs Enflasyon rakamları ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

Enflasyon rakamları ne zaman açıklanacak sorusu için gözler TÜİK'e çevrildi. Her ayın 3'ünde bir önceki ayın enflasyon verileri Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. Açıklanan enflasyon verisinde Tüketici Fiyat Endeksi, Üretici Fiyat Endeksi gibi veriler açıklanıyor. Kira artış oranı Tüketici Fiyat endeksine göre belirlenirken ev sahipleri açıklanan TÜFE oranına göre kiralarına zam yapıyor. Nisan ayında açıklanan TÜFE on iki aylık ortalamalara göre 34,46 olarak açıklamıştı. Bu ay açıklanacak olan enflasyon verilerinin ardından bu rakamın yüzde 40'ın üzerine çıkması bekleniyor. Peki enflasyon rakamları ne zaman açıklanacak? ENFLASYON RAKAMLARI NE ZAMAN SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK? Enflasyon rakamları 3 Haziran saat 10:00'da TÜİK tarafından açıklanacak. MAYIS AYI ENFLASYON BEKLENTİSİ NEDİR? Cari yıl sonu döviz kuru beklentisi bir önceki anket döneminde 16,85 TL iken, Mayıs ayı anket döneminde 17,57 TL oldu. Buna göre, katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 46,44 iken, Mayıs ayı anket döneminde yüzde 57,92 oldu. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 28,41 iken, Mayıs ayı anket döneminde yüzde 33,28 oldu. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 17,68 ve yüzde 19,54 olarak gerçekleşti.

Enflasyon Oranı 2022: Mayıs Enflasyon rakamları ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

Enflasyon rakamları ne zaman açıklanacak sorusu için gözler TÜİK'e çevrildi. Her ayın 3'ünde bir önceki ayın enflasyon verileri Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. Açıklanan enflasyon verisinde Tüketici Fiyat Endeksi, Üretici Fiyat Endeksi gibi veriler açıklanıyor. Kira artış oranı Tüketici Fiyat endeksine göre belirlenirken ev sahipleri açıklanan TÜFE oranına göre kiralarına zam yapıyor. Nisan ayında açıklanan TÜFE on iki aylık ortalamalara göre 34,46 olarak açıklamıştı. Bu ay açıklanacak olan enflasyon verilerinin ardından bu rakamın yüzde 40'ın üzerine çıkması bekleniyor. Peki enflasyon rakamları ne zaman açıklanacak?

ENFLASYON RAKAMLARI NE ZAMAN SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Enflasyon rakamları 3 Haziran saat 10:00'da TÜİK tarafından açıklanacak.

MAYIS AYI ENFLASYON BEKLENTİSİ NEDİR?

Cari yıl sonu döviz kuru beklentisi bir önceki anket döneminde 16,85 TL iken, Mayıs ayı anket döneminde 17,57 TL oldu.

Buna göre, katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 46,44 iken, Mayıs ayı anket döneminde yüzde 57,92 oldu. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 28,41 iken, Mayıs ayı anket döneminde yüzde 33,28 oldu. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 17,68 ve yüzde 19,54 olarak gerçekleşti.