Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Doğu Afrika’da Şiddetli Yağışlar Sonrası Artan Hastalıklar

Doğu Afrika’da Şiddetli Yağışlar Sonrası Artan Hastalıklar

Güncel Adana Güncel Adana -
25

IGAD’ın Açıklamasına Göre Hastalık Artışları

İklim Değişikliği ve Afetlerle Mücadele İçin İrtibat Grubu (IGAD), Etiyopya, Kenya, Somali, Sudan ve Uganda’da şiddetli yağışların ardından kolera, sıtma, kızamık ve çocuk felci gibi hastalıklarda artış yaşandığını belirtti. Özellikle Etiyopya’da sel felaketleri sonrası kolera salgınında ciddi bir artış gözlendi.

Etiyopya’da Durum

IGAD açıklamasında, Etiyopya’da 1 Ocak ile 28 Nisan tarihleri arasında 14 bin kolera vakası ve buna bağlı olarak 114 ölüm bildirildiğine dikkat çekildi. Ayrıca, Etiyopya’da sıtmaya bağlı olarak sadece bu ay içerisinde 314 ölüm yaşandığı belirtildi.

Diğer Ülkelerdeki Durum

Açıklamada, Kenya’da dang humması vakalarının arttığı, Güney Sudan’da ise sarı humma vakalarının yükseldiği ifade edildi. Ayrıca, bölgedeki sıtma ve diğer bulaşıcı hastalık vakalarında da artış yaşandığı vurgulandı.

DSÖ ve BM’nin Verileri

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, Doğu Afrika’da yaşanan bu sağlık krizi sonucunda sadece Etiyopya’da bu ay içerisinde 314 sıtmaya bağlı ölüm kaydedildi. BM verilerine göre ise, Doğu Afrika’da yaklaşık 75 milyon kişi şiddetli yağışlar nedeniyle gıda sıkıntısı çekmekte ve acil insani yardıma ihtiyaç duymaktadır.

İlgili Yazılar