Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Deniz Kenarında Yaşamanın Sağlığa Faydaları Araştırması

Deniz Kenarında Yaşamanın Sağlığa Faydaları Araştırması

Güncel Adana Güncel Adana -
38

Avrupa’da Yapılan Çalışma: Deniz Kenarında Yaşayanlar Daha Sağlıklı

Beşçika’da bulunan Flaman Denizcilik Enstitüsü, Ghent Üniversitesi ve Antwerp Üniversitesi’nde görevli bilim insanlarının yürüttüğü bir araştırma, deniz kenarında yaşayan bireylerin karasal bölgelerde yaşayanlara göre daha sağlıklı olduğunu ortaya koydu.

Deniz Havasının İnsan Sağlığına Etkisi

Araştırmayı yürüten bilim insanı Maarten De Rijke, “Deniz havasının insanlara iyi geldiğine dair birçok kanıt vardı. Yapılan bu yeni araştırma ise deniz havası ile bağışıklık sistemi arasında bir bağlantı olduğunu gözler önüne serdi” dedi. Deniz suyunun bakteri ve küçük organizmalarla dolu olduğunu ve bunun da bağışıklık sistemini güçlendirdiğini belirtti.

Deniz Havasının Etkisi

De Rijke, “Denizdeki dalgalar kırılınca mikroskobik olarak çok küçük olan damlacıklar havaya karışıyor ve biz bunlarla dolu havayı içimize çekiyoruz. Bu bakteriler bağışıklık sistemini çalıştırıyor. Bunlarla düzenli olarak temasta olununca diyabet, kanser ve iltihap gibi sorunların önüne geçilebiliyor” açıklamasında bulundu.

Çalışma kapsamında bilim insanları modifiye edilmiş insan böbrek hücrelerini deniz havasına maruz bıraktıklarını ifade ederken, De Rijke, “Onları deniz havasından gelen konsantre damlacıklara maruz bıraktık. İlk temastan sonra bir reaksiyon oldu ama şimdi bu etkinin ne kadar büyük olduğunu incelemek gerekiyor” şeklinde konuştu. Bilim insanları, deniz havasının ciddi hastalıkları tedavi etmede kullanılamayacağını belirtti.

İlgili Yazılar