Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Uluslararası Yatırımcılarla Buluştu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Uluslararası Yatırımcılarla Buluştu

Güncel Adana Güncel Adana -
22

Cevdet Yılmaz’ın Türkiye’nin Yatırım Potansiyelini Vurgulaması

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile birlikte Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) ev sahipliğinde gerçekleşen Küresel Yatırım Günleri programına katıldı. Yılmaz, Türkiye’nin stratejik konumunu, genç nüfusunu, güçlü altyapısını ve ekonomik potansiyelini vurgulayarak uluslararası yatırımcılar için cazip bir ülke olduğunu belirtti.

Yatırımların Artırılması ve Stratejik Hedefler

Yılmaz, Türkiye’nin son yıllarda uluslararası doğrudan yatırımlarda önemli bir artış gösterdiğini ve 2003 yılından bu yana 262 milyar dolarlık yatırım girişi olduğunu söyledi. Ülkenin uluslararası şirketler için üretim, AR-GE, tasarım ve lojistik merkezi haline geldiğini vurgulayan Yılmaz, yatırımların artırılması ve ekonomik büyümenin sürdürülebilirliğini sağlamak için çalışmaların devam edeceğini aktardı.

Enflasyonla Mücadele ve Ekonomik Büyüme

Yılmaz, enflasyonla mücadelede kararlılıkla devam ettiklerini, ekonominin dengeli bir şekilde büyümesini hedeflediklerini belirtti. Ayrıca, Türkiye’nin Avrupa’da yatırım çeken önemli bir ülke olduğunu ve küresel tedarik zincirlerinin şekillendiği bu dönemde yeni bir üretim merkezi olmaya aday olduğunu ifade etti.

Yeşil ve Dijital Dönüşüm Odaklı Politikalar

Yılmaz, 12. Kalkınma Planı’nda yeşil ve dijital dönüşümü öncelikli hale getirdiklerini ve enerjinin daha verimli kullanılmasının, üretimin daha az karbon salınımıyla gerçekleşmesinin cari açığı düşüreceğini ve rekabet gücünü artıracağını vurguladı. Ayrıca, ulusal ve uluslararası yatırımları artırmayı hedeflediklerini ve bu doğrultuda çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti.

İlgili Yazılar