Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Çalışma Bakanı Işıkhan: Kadın İstihdamı Önceliğimiz

Çalışma Bakanı Işıkhan: Kadın İstihdamı Önceliğimiz

Güncel Adana Güncel Adana -
20

Kadınların İş Gücüne Katılımı İçin Çalışmalar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, kadın istihdamının artırılmasının bakanlıklarının öncelikleri arasında olduğunu belirterek, kadınların iş gücüne katılması yönünde çalışmalarını sürdürdüklerini açıkladı. Işıkhan, kadın istihdamını artırırken aile ve iş hayatı dengesine de önem verdiklerini vurguladı.

Yeni Proje: EDU-CARE II

Bakan Işıkhan, SGK’nin AB desteğiyle hayata geçirdiği “Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi”ne (EDU-CARE II) başvurularının 3 Haziran’da başladığını duyurdu. Proje kapsamında, 3 bin 500 anne ve 3 bin 500 bakıcı olmak üzere toplam 7 bin kadının kayıtlı istihdamı 12 ay boyunca desteklenecek.

Projeyle, Ankara, İzmir ve İstanbul’da başvuran annelerin çocukları 36 ayını doldurana kadar, çalıştırdıkları bakıcılar için teşvik ödemeleri yapılacak. Her bir çalışan anne için aylık 11 bin 400 lira destek sağlanacak ve toplamda sigortalı annelere 13 bin euro destek aktarılacak.

Bakan Işıkhan, projeye olan ilginin yüksek olduğunu belirterek, başvuru sayısının 15 bin 166 kişiye ulaştığını, kayıtların temmuz ayına kadar devam edeceğini ve ağustos ayında annelere destek ödemelerinin başlatılacağını açıkladı.

İlgili Yazılar