Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burnun daha güzel görünmesi için yapılan ameliyatlara burun estetiği veya rinoplasti denir. Estetik burun ameliyatı en sık yapılan estetik ameliyatlardan biridir ve iyi sonuçlar verir. Günümüz burun cerrahisinde başarılı sayılan estetik ve fonksiyonel sonuçlara ulaşabilmek için ameliyatınızı yapan hekimin güncel bilgi, cerrahi teknik ve teknikleri kullanarak burun cerrahisi alanında ileri düzeyde deneyimi vardır.

Estetik açıdan oldukça hoş bir yapı olan burnun görünümünü değiştirmek için burun estetiği sırasında nefes alma ve koku alma gibi çok önemli fonksiyonların mümkün olduğunca korunması gerekir. 

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Yüz anatomisinin en belirgin yapılarından biri olan burnun estetik ve fonksiyonel cerrahisinde kullanılan cerrahi teknik ve teknikler ile ameliyat sonrası ve görsel ve fonksiyonel olarak daha iyi sonuçlar alınmaktadır.

Daha hızlı ve daha rahat bir iyileşme dönemi sağlamak için sürekli olarak gelişmektedir. Estetik burun cerrahisinde başarı için en önemli kriter hasta memnuniyetidir. Bu da ancak burnun istenilen görünüme sahip olması ve ameliyat sonunda rahat nefes almanız ile mümkündür.

Burun Estetiği Kimlere Uygulanır?

Burun kırılmış, ezilmiş, burun oldukça geniş, burun dikey olarak uzun, burun çeşitli travma veya kazalardan zarar görmüş veya burun ucunun düşük olması uyumsuzdur. Rinoplasti genellikle küçük problemler için önerilmez. Ancak tüm bu yaygın sorunların dışında rinoplastinin 18 yaş sınırı olduğunu unutmayın. Burnun doğal gelişimi devam ettiği için estetik cerrahi seçimleri çok sağlıklı değildir.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Açık erişimde, iki burun deliği arasındaki cilt bölümünün (kolmera) ortasına, burun derisini kaldıran ve daha sonra burun ucunu oluşturan tüm kıkırdak ve kemik yapılarını kaldıran yatay bir cilt kesisi yapılır. Burnun üst kısmı açığa çıkarılır ve ameliyat direkt görüş altında yapılır.

Burun Estetiği Öncesi Hazırlıklar

Ameliyattan bir gün önce duş alın ve yüzünüzü antibakteriyel sabunla yıkayın. Operasyona gelirken makyaj veya manikür yapmayın. Ameliyat günü psikolojiniz çok önemlidir. Stressiz hastalar bu süreci çok rahat atlatabilmektedir.

Burun Estetiği Sonrasında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Ameliyattan sonraki 3 ay boyunca aşırı güneş, hamam, sauna ve solaryum önerilmez. Her zaman sıcak bir banyo yapabilirsiniz. 3 ay boyunca burnunuza sert vurmayın. Ameliyattan sonraki ilk 6 ayda burnun şekli değişir, burun sakinleşir ve daha doğal haline döner.

Burun Estetiğinde Burun İçi Tampon Konulur Mu?

Burun estetiği ameliyatı ağrılı değildir ve 7 günlük alçı ve 2 günlük burun içi tampon gerektirir. Açık teknikler kullanılarak yapılan burun estetiği, burun ucu ve septumunun daha kontrollü olması nedeniyle tercih edilmektedir.

Hastası Ne Zaman Taburcu Olur?

Hastalar genellikle bir gece sonra hastaneden taburcu edilir. Burun estetiği sonrası ilk 7 gün hasta iki yastıkla yatmalı ve başını 4-5 derece yukarıda tutmalıdır. Bu dönemde hastalara spor yapmaları önerilmez. Burun estetiği fiyatları operasyona göre değişir.

Estetik Sonrası Hastasında Çok Ağrı Olur mu? Morluk ya da Şişlik Olur mu?

Estetik burun ameliyatından sonraki 24 saat boyunca buruna buz uygulanmasında fayda vardır. Morarma ve şişmeyi önlemeye yardımcı olur. Ayrıca doktorun önerdiği kremler ve tavsiyeler ameliyattan 3 gün önce ve ameliyattan 3 gün sonra uygulanır.

Burun Estetiği Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

Rinoplasti, burun kemeri, burun sarkması, alın veya burun dudakları arasındaki açının düzeltilmesidir. Burnun genişliği gibi deformasyonlar, burnun kırılması, burnun büyümesi, burnun küçültülmesi veya burnun bir belirtisidir. Asimetri problemleri yaşayanlar tercih eder.

Burun Estetiği Fiyatları

Burun estetiği fiyatları incelerken birçok kişi taksit hakkında bilgi sahibi olmak ister. Ancak burun estetiği taksitli ameliyat olmadığı için değildir. Bütçenize uygun bir hastane bulursanız, geçmişine bakın. Kullandıkları malzemeleri ve profesyonellerinin deneyimlerini kontrol ettiğinizden emin olun.

Bazı durumlarda, durum rinoplastinin bir kısmını kapsayabilir. SGK desteğiniz olup olmadığını mutlaka araştırmalısınız. Rinoplasti, burun dokusundaki bir sağlık probleminden kaynaklanıyorsa, SGK burun estetiği fiyatları bir kısmını veya tamamını kapsayabilir.

https://www.ozanbalik.com/burun-estetigi/ bilgi için hemen tıklayın.