Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Bursa’daki Karacabey Longoz Ormanı’nda Yaşayan Tezek Böcekleri ve Önemi

Bursa’daki Karacabey Longoz Ormanı’nda Yaşayan Tezek Böcekleri ve Önemi

Güncel Adana Güncel Adana -
15

Bursa’daki Karacabey Longoz Ormanı ve Tezek Böcekleri

Türkiye’nin en büyük subasar ormanı olan Bursa’daki Karacabey Longoz Ormanı, 300’e yakın kuş türü, endemik bitkiler ve nadir görülen canlılara ev sahipliği yapıyor. Longozun sakinlerinden biri de Antik Mısır’da kutsal olarak kabul edilen Scarabeus sacer, yani halk arasında bilinen ismiyle ‘tezek’, ‘gübre’ veya ‘bok’ böcekleri. Longozun birçok noktasına yerleştirilen uyarı tabelalarıyla ezilmemeleri için dikkatli olunması istenip koruma altına alınan bu böceklerin önemi, ekosisteme olan katkıları.

Tezek Böceklerinin Özellikleri ve Katkıları

Bursa Uludağ Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Sami Yıldırımhan, boyu 5 santimetreye kadar ulaşan ve ağırlığının en az 10 katını itme gücüne sahip olan bu böcekler hakkında bilgi verdi. Sert bir vücut yapısına sahip olan bu hayvanlar, yumuşak topraklarda ve kumsal alanlarda bulunur. Ağırlıklarının en az 10 katını taşıyabilme özelliklerine sahip olan tezek böcekleri, toprağın altında gübreler oluşturarak toprağın azotlanmasını sağlarlar. Aynı zamanda gübrelerin toprağın altına taşınmasıyla ekosisteme katkıda bulunurlar.

Tezek Böceklerinin Ekosisteme Katkıları

Prof. Dr. Yıldırımhan, gübre böceklerinin yeryüzünde bırakılan gübreleri toprağın altına taşıyarak toprağın düzenlenmesini sağladığını belirtti. Bu sayede toprağın verimliliği artar ve ekosisteme katkı sağlanmış olur. Ayrıca gübrelerin toprağın altına taşınmasıyla hijyenik olmayan ortamların önüne geçilir ve toprağın havalandırılması sağlanır. Böylelikle bitkilerin büyümesi desteklenir ve ekosistemde dengeli bir yapı oluşur.

Tezek Böceklerinin Korunması ve Ziyaretçilere Uyarılar

Prof. Dr. Yıldırımhan, Karacabey Longoz Ormanları’nda tabelalarla koruma altına alınan tezek böceklerinin insanlara ve çevreye zararlı bir etkisinin olmadığını vurguladı. Isırma özellikleri olmayan bu böceklerin korunması gerektiğini belirtirken, ziyaretçilerin bu canlıların faydalarını anlayarak korumaya destek olmaları gerektiğini ifade etti. Tezek böceklerinin ekosisteme sağladığı katkılar göz önünde bulundurulduğunda, bu canlıların korunması ve desteklenmesi önem arz etmektedir.

İlgili Yazılar