Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. BOTAŞ ve Azerbaycan Şirketleri Arasında Doğal Gaz Anlaşmaları İmzalandı

BOTAŞ ve Azerbaycan Şirketleri Arasında Doğal Gaz Anlaşmaları İmzalandı

Güncel Adana Güncel Adana -
23

Bakü’de Törenle Yapılan Anlaşmalar

BOTAŞ ile Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) ve Azerbaycan Gaz Tedarik Şirketi arasında doğal gaz tedariki ve takasına ilişkin önemli anlaşmalar imzalandı. Bu anlaşmalar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ile Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayıl Cabbarov’un katılımıyla Bakü’de düzenlenen 29. Uluslararası Hazar Petrol ve Doğalgaz Fuarı kapsamında gerçekleşti.

Detaylar

BOTAŞ’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Abdulvahit Fidan ile Azerbaycan Gaz Tedarik Şirketi Genel Müdürü Lidya Salahova arasında imzalanan anlaşma, 2024 yılı sonunda sona erecek doğal gaz satış sözleşmesinin 2030 sonuna kadar uzatılmasını öngörüyor. Ayrıca Fidan, SOCAR Başkanı Rövşen Necef ile doğal gaz teslimi ve takasıyla ilgili 4’lü anlaşma imzaladı.

Enerji Bakanından Açıklama

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bakü seyahatimizde, Azerbaycan Ekonomi Bakanı Sayın Mikayıl Cabbarov ile imzaladığımız Doğal Gaz Alanında İş Birliği anlaşmasıyla ilgili yeni adımlar attık. BOTAŞ ve SOCAR arasında imzalanan anlaşmalarla Azerbaycan’dan Türkiye üzerinden Avrupa’ya ve Nahçıvan’a gaz taşınacak. Ayrıca, Türkmenistan gazının piyasaya sunulması da hedefleniyor.” şeklinde ifadeler kullandı.

İlgili Yazılar