Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Bakanlık, Yabancı Taşıtlarla Gelen Vatandaşlara Yönelik Önlemleri Açıkladı

Bakanlık, Yabancı Taşıtlarla Gelen Vatandaşlara Yönelik Önlemleri Açıkladı

Güncel Adana Güncel Adana -
23

Bakanlık, Yabancı Taşıtlarla Gelen Vatandaşlar İçin Önemli Uyarılarda Bulundu

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, Avrupa ve diğer ülkelerden gelen Türk vatandaşları ve yabancılar için kara gümrük kapılarında bekletilmeksizin işlemlerin hızlı bir şekilde tamamlanacağı belirtildi.

Uygulamaya Dair Detaylar

Açıklamada, yabancı taşıtlarla ülkeye gelen vatandaşların mağduriyet yaşamamaları için dikkat etmeleri gereken hususlar da hatırlatıldı. Vatandaşlar seyahatleri öncesinde Bakanlık internet sayfasında yer alan Taşıt Ön Beyan Uygulaması’na kolaylıkla cep telefonu, tablet veya bilgisayar aracılığıyla girebilecekleri belirtildi.

Giriş Şartları ve Süreler

Açıklamada, ülkemize giriş yapacak kişilerin uymaları gereken ehliyet, pasaport ve kimlik belgesi şartlarına vurgu yapılarak, taşıtın hak sahibi olmayan kişilerce kullanılması durumunda cezai işlem uygulanacağı belirtildi. Ayrıca, yabancıların ülkemize girişinde taşıta ait sigorta poliçesi ve ruhsat belgelerini ibraz etmeleri gerektiği vurgulandı.

Önemli Hatırlatmalar

Açıklamada, yurt dışında emekli olan vatandaşların kolaylıkla ülkeye giriş yapabilmeleri için Türkçe tercümeli emeklilik belgelerini yanlarında bulundurmaları gerektiği ifade edildi. Ayrıca, başkası adına kayıtlı bir taşıtla gelinmesi durumunda geçerli bir vekaletname sunulması gerektiği hatırlatıldı.

İlgili Yazılar