Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Bakan Yusuf Tekin Eğitim Gündemini Değerlendirdi

Bakan Yusuf Tekin Eğitim Gündemini Değerlendirdi

Güncel Adana Güncel Adana -
13

Bakan Tekin, Eğitim Gündemine İlişkin Değerlendirmelerde Bulundu

Bakan Yusuf Tekin, Kanal 7 televizyonunda canlı yayınlanan Başkent Kulisi programında eğitim gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Devamsızlık ve Sınıf Tekrarıyla İlgili Yapılan Yenilikler

Bakan Tekin, yeni eğitim öğretim döneminde devamsızlık ve sınıf tekrarıyla ilgili yapılan yeni düzenlemeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Öğretmenlerin talepleri doğrultusunda yapılan düzenlemelerin, devamsızlık oranlarında yüzde 30’a yakın azalma sağladığını belirtti.

Türkçe Derslerindeki Değişim

Türkçe derslerinde çocukların kendilerini daha iyi ifade edebilmelerini sağlamak amacıyla alınan önlemleri anlatan Bakan Tekin, öğrencilerin tepkilerinin başlangıçta olumsuz olsa da sonuçta olumlu geri dönüşler aldıklarını aktardı.

Uluslararası Sınavlar ve Türkçe Becerileri

Bakan Tekin, uluslararası arenada İngilizce becerilerini tespit edebilecek sınavlar bulunduğunu ancak Türkçe becerilerini ölçebilecek bir sınavın olmamasından bahsederek, bu konuda uluslararası onay aldıklarını ve Türkçe becerilerini ölçebilecek durumda olduklarını vurguladı.

Yeni Müfredat ve Ders Kitapları

Yeni müfredatla ilgili olarak Bakan Tekin, 26 dersle ilgili ders kitaplarının eylül ayı itibarıyla hazır olacağını belirtti. Öğretmenlerin mesleki çalışma programlarının başlayacağı bilgisini veren Tekin, 720 bin öğretmenin yeni müfredata göre ders vereceğini ve öğretmenlerin eğitim alacağını ifade etti.

Milli Eğitim Akademisi ve Öğretmen Yetiştirme

Öğretmenlik Meslek Kanunu ile kurulması planlanan Milli Eğitim Akademisi hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Tekin, öğretmen yetiştirme sürecinde yapılacak değişiklikler ve eğitim fakülteleriyle yakın çalışma ortamı oluşturma hedeflerini paylaştı.

Bakan Tekin, eğitim fakülteleri ile daha yakın bir iş birliği içinde olacaklarını ve Milli Eğitim Akademisi’nin öğretmenlerin hizmet içi eğitimlerinin planlanacağı bir merkez olacağını belirtti.

İlgili Yazılar