Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Baba Karaciğeriyle Bebeği Kurtardı: Zeynep’in Mücadelesi

Baba Karaciğeriyle Bebeği Kurtardı: Zeynep’in Mücadelesi

Güncel Adana Güncel Adana -
15

Bursa’da Yaşayan Çiftin Karaciğer Nakli Hikayesi

‘Bursa’da yaşayan ve 16 yaşında Uğur isimli çocukları olan Emine ve Ahmet Çelik çiftinin daha sonra dünyaya gelen 3 çocuğu, sarılık teşhisiyle henüz 1 aylıkken yaşamlarını yitirdi. Çelik ailesinin 2 yıl önce ise Zeynep adını verdikleri kızları dünyaya geldi.’

Zeynep’e Karaciğer Yetmezliği Tanısı

Zeynep’e, Bursa Uludağ Üniversitesi Hastanesi’nde karaciğer yetmezliği tanısı kondu. Bunun üzerine Zeynep Çelik’in beslenmesi, kontrol altında tutulmaya başlandı.

Babanın Bağışıyla Nakil Kararı

Düzenli kontrolleri yapılan Zeynep’in sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi için karaciğer nakli gerektiği belirlendi. Test sonuçlarına göre Ahmet Çelik’in kan ve doku değerleri uyuşunca babadan kıza nakil kararı alındı.

Baba ve Kızın Ameliyatı

Zeynep bebek, kilosu uygun hale gelince 12 Şubat’ta ameliyata alındı. 6 saat süren operasyonda babanın karaciğerinden alınan parça, kızına başarıyla nakledildi.

Zeynep’in İyileşmesi ve Bayram Kutlaması

Sağlığına kavuşan Zeynep bebek, babasının karaciğeriyle ilk 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı. Babasıyla parkta eğlenen Zeynep, ağabeyiyle de tahterevalliye binerek keyifli bir gün geçirdi.

Ahmet Çelik’in Duyguları

Ahmet Çelik, kızının sağlıklı bir şekilde bayramı kutlamasının mutluluğunu yaşayarak, “Daha nice bayramlar göreceğiz” dedi.

İlgili Yazılar