Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Aspendos Antik Kenti’nde 2 Bin Yıllık Heykeller Bulundu

Aspendos Antik Kenti’nde 2 Bin Yıllık Heykeller Bulundu

Güncel Adana Güncel Adana -
26

Antik Kentin Tarihi ve Özellikleri

Antalya’nın Serik ilçesi Belkıs Mahallesi’nde bulunan Aspendos Antik Kenti, yaklaşık 6 bin yıl öncesine dayanan tarihi ve yaşam izlerine ev sahipliği yapıyor. Kent, ender antik tiyatrolardan birine, su kemelerine, sur duvarlarıyla çevrili tepedeki agoraya, anıtsal çeşmeye, tapınağa, stadyuma, meclis binasına ve Roma bazilikasına ev sahipliği yapmaktadır.

Kazı Çalışmaları ve Heykellerin Keşfi

Aspendos Antik Kenti’nde 2008’den bu yana devam eden kazı çalışmaları, Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Bilgin başkanlığında yürütülmektedir. Bu yıl “Geleceğe Miras Projesi” kapsamında alınan destekle, antik kentte yapılan çalışmalarda agora alanındaki iki katlı dükkanlardan birinde Roma dönemine ait, yaklaşık 2 bin yıllık Zeus ve Afrodit heykelleri bulundu. Heykeller, Aspendos’un tarihi ve kültürel mirasına önemli bir katkı sağlamaktadır.

Arkeolog Hüseyin Tolga Candur’dan Açıklamalar

Aspendos Kazı Başkan Yardımcısı arkeolog Hüseyin Tolga Candur, antik kentteki çalışmaların sonuçlarını paylaşarak, bölgede 6 bin yıl öncesine kadar uzanan yaşam izlerine rastladıklarını belirtti. Candur, heykellerin Roma İmparatorluk Dönemi’nin erken safhalarında yapıldığını ve mimari yeniliklerle karşılaşabileceklerini ifade etti.

Candur, kazı çalışmalarının devam edeceğini ve heykellerin temizlik ve restorasyon çalışmalarının ardından Antalya Müzesi’ne teslim edileceğini açıkladı. Ayrıca, gelecekte antik kentte daha fazla sürprizlerle karşılaşmayı beklediklerini ve kazı çalışmalarının hız kesmeden devam edeceğini belirtti.

İlgili Yazılar