ASGARİ ÜCRET SON DAKİKA HABERLEİR 2022 || Asgari ücret zammı ne kadar olacak, kaç TL 2022? Temmuz asgari ücfreti ne zaman açıklanacak?

Asgari ücret son dakika gelişmeleri merak ediliyor. Milyonlarca çalışanın gündeminde temmuz asgari ücret zammı bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında asgari ücret ile ilgili detayları duyurdu. Asgari ücret zammı için yapılacak toplantının tarihi belli oldu. Peki asgari ücret zammı ne zaman açıklanacak? Yeni asgari ücret ne kadar olacak, kaç TL 2022? CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücret hakkında şu açıklamaları yaptı; "Enflasyon artışıyla birlikte, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'mızdan işveren tarafıyla görüşülerek asgari ücretin yeniden değerlendirilmesini istedim. En kısa sürede bu konuda müjdeli bir haberi paylaşmayı umut ediyoruz" ASGARİ ÜCRET TOPLANTISI NE ZAMAN? Asgari ücret için toplantı 29 Nisan Çarşamba günü gerçekleştirilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçi kesimini temsil eden TÜRK-İŞ'i ve işveren kesimini temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nu (TİSK) toplantıya davet etti. ASGARİ ÜCRET TAHMİNLERİ Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya ise konuyla ilgili 3 farklı formülü paylaştı. Kaya konuşmasında şu ifadeleri kullandı: "Birkaç gün içinde asgari ücret komisyonu nihai kararını verecek. 3 tarafta bu kararı alma konusunda hazır. Birinci altı aylık dönem için biz yüzde 40 olarak sabitlemiş olduk. 4.253 lira olan asgari ücretin enflasyon rakımda bir iyileştirme söz konusu olursa gelecek olan rakamla birlikte asgari ücretin 5 bin 954 liraya çıkma ihtimali yüksek. İkinci bir ihtimal ise SGK priminin alınmaması durumunda 4.253 lira üzerine 879 lira eklenerek 5.132 lira olması bekleniyor. Üçüncü bir ihtimal ise yıllık enflasyon rakamının yarısı yüzde 37,5 yapar. O zaman asgari ücrette 5 bin 847 liraya yükselmiş olur.

ASGARİ ÜCRET SON DAKİKA HABERLEİR 2022 || Asgari ücret zammı ne kadar olacak, kaç TL 2022? Temmuz asgari ücfreti ne zaman açıklanacak?

Asgari ücret son dakika gelişmeleri merak ediliyor. Milyonlarca çalışanın gündeminde temmuz asgari ücret zammı bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında asgari ücret ile ilgili detayları duyurdu. Asgari ücret zammı için yapılacak toplantının tarihi belli oldu. Peki asgari ücret zammı ne zaman açıklanacak? Yeni asgari ücret ne kadar olacak, kaç TL 2022?

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücret hakkında şu açıklamaları yaptı; "Enflasyon artışıyla birlikte, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'mızdan işveren tarafıyla görüşülerek asgari ücretin yeniden değerlendirilmesini istedim. En kısa sürede bu konuda müjdeli bir haberi paylaşmayı umut ediyoruz"

ASGARİ ÜCRET TOPLANTISI NE ZAMAN?

Asgari ücret için toplantı 29 Nisan Çarşamba günü gerçekleştirilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçi kesimini temsil eden TÜRK-İŞ'i ve işveren kesimini temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nu (TİSK) toplantıya davet etti.

ASGARİ ÜCRET TAHMİNLERİ

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya ise konuyla ilgili 3 farklı formülü paylaştı. Kaya konuşmasında şu ifadeleri kullandı: "Birkaç gün içinde asgari ücret komisyonu nihai kararını verecek. 3 tarafta bu kararı alma konusunda hazır. Birinci altı aylık dönem için biz yüzde 40 olarak sabitlemiş olduk. 4.253 lira olan asgari ücretin enflasyon rakımda bir iyileştirme söz konusu olursa gelecek olan rakamla birlikte asgari ücretin 5 bin 954 liraya çıkma ihtimali yüksek.

İkinci bir ihtimal ise SGK priminin alınmaması durumunda 4.253 lira üzerine 879 lira eklenerek 5.132 lira olması bekleniyor.

Üçüncü bir ihtimal ise yıllık enflasyon rakamının yarısı yüzde 37,5 yapar. O zaman asgari ücrette 5 bin 847 liraya yükselmiş olur.