Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Antik Enfeksiyonlardan Kaynaklanan DNA Dizileri ve Psikiyatrik Bozukluklar Arasındaki İlişki Keşfedildi

Antik Enfeksiyonlardan Kaynaklanan DNA Dizileri ve Psikiyatrik Bozukluklar Arasındaki İlişki Keşfedildi

Güncel Adana Güncel Adana -
19

King’s College’dan Yapılan Araştırma

İngiltere’deki King’s College’dan araştırmacılar, antik enfeksiyonlardan kaynaklanan DNA dizilerinin beyinde bulunduğunu ve bazılarının şizofreni, bipolar bozukluk ve depresyon gibi rahatsızlıklara yatkın olduğunu tespit etti.

İnsan Endojen Retrovirüsleri (HERV)

Genomun yaklaşık yüzde 8’i (DNA’nın tamamı) yüz binlerce yıl önce meydana gelen eski viral enfeksiyonların ürünleri olan “İnsan Endojen Retrovirüsleri”nden (HERV) oluşuyor. Bu fosil virüslerin önemli bir işlevinin olmadığı düşünülüyordu.

Yeni Araştırma ve Bulgular

Araştırmacılar, ruh sağlığı sorunları olan ve olmayan on binlerce insanı içeren büyük çalışmalardan elde edilen verilerin yanı sıra 800 kişiden alınan otopsi beyin örneklerinden elde edilen bilgileri inceledi. Bazı genlerin HERV’lerin dışavurumunu tercihli olarak etkilediği bulundu.

Çalışma, insan beyninde ifade edilen bir dizi spesifik HERV’in psikiyatrik bozukluklara yatkınlığa katkıda bulunduğunu gösteren ilk çalışma olarak dikkat çekiyor.

Araştırmacılardan Açıklamalar

King’s College Psikiyatri, Psikoloji ve Nörobilim Enstitüsü’nden Dr. Timothy Powell, çalışmanın psikiyatrik bozukluklar için genetik duyarlılığın eski viral dizilerin dışavurumu üzerindeki etkilerini değerlendirmek için yeni ve sağlam bir yaklaşım kullandığını belirtti.

Dr. Rodrigo Duarte, genomun HERV’lere karşılık gelen kısımlarını araştırarak psikiyatrik bozukluklarla ilgili beş dizinin tanımlanmasına yol açtıklarını ifade etti.

ABD Northwell Health’teki Feinstein Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Douglas Nixon ise eski virüslerin ve psikiyatrik bozukluklara karıştığı bilinen genlerin daha iyi anlaşılmasının ruh sağlığı araştırmalarında devrim yaratabileceğini belirtti.

İlgili Yazılar