Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Antalya’da Kanser Tedavisi Gören Hastada Şaşırtıcı Değişim: Beyaz Saç ve Sakal Siyah Çıktı

Antalya’da Kanser Tedavisi Gören Hastada Şaşırtıcı Değişim: Beyaz Saç ve Sakal Siyah Çıktı

Güncel Adana Güncel Adana -
33

Hastanın Şaşkınlığı: Tedavi Sonrası Değişim

Antalya’da kanser tedavisi gören Cemil Şimşek (55), tedavi sonrasında beyaz saç ve sakalının siyah çıktığını görünce büyük bir şaşkınlık yaşadı. Akdeniz Üniversitesi’nden Doç. Dr. Mustafa Karaca, bu durumun akıllı ilacın yan etkisi olduğunu belirtti. Hastanın saç ve sakalının rengindeki bu değişikliği fark etmesiyle birlikte doktora başvurduğu belirtildi.

Akıllı İlaçların Etkisi ve Değişen Vücut

Doç. Dr. Mustafa Karaca, kanser tedavisinde kullanılan akıllı ilaçların bazı özel yan etkilere sebep olduğunu açıkladı. Şimşek’in tedavisi sırasında saç, sakal ve vücut kıllarının döküldüğünü ancak tedavi sonrası beyaz olan saç ve sakalının siyaha dönüşüm yaşadığını ifade etti. Hastanın vücudunda görülen bu değişimin, akıllı ilacın etkisiyle olduğu belirtildi.

Doç. Dr. Mustafa Karaca’dan Açıklama

Doç. Dr. Karaca, akıllı ilaçların kanser tedavisinde önemli bir rol oynadığını ve birçok kanser türüne karşı etkili olduğunu belirtti. Ayrıca, kemoterapi ile karşılaştırıldığında akıllı ilaçların sağlıklı hücrelere zarar vermeden sadece kanserli hücrelere müdahale ettiğini vurguladı.

Değişen saç ve sakal rengi gibi yan etkilerin nadir olmadığını ifade eden Doç. Dr. Karaca, hastaların saçının beyazladığını ya da siyaha döndüğünü gözlemlediklerini aktardı. Bazı hastaların bu değişimler nedeniyle çevresinde şaşkınlık yarattığını ve hatta esprilere konu olduğunu belirtti.

İlgili Yazılar