Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. American Airlines’ta Siyahilere Yönelik Ayrımcılık İddiaları

American Airlines’ta Siyahilere Yönelik Ayrımcılık İddiaları

Güncel Adana Güncel Adana -
32

Phoenix’den New York’a Uçuşta Siyahilere Yönelik Ayrımcılık İddiaları

Birlikte oturmayan ve birbirini tanımayan adamlar, 5 Ocak’ta Phoenix, Arizona’dan New York’a yapılan uçuşta **tüm siyahi erkeklerin çıkarıldığını** iddia etti.

Açıklama: “American Airlines Bizi Siyahilikle Suçladı”

Siyahi yolcular, yaşadıkları olayı değerlendirerek yaptıkları açıklamada, **”American Airlines bizi siyahi olmakla suçladı, utandırdı ve küçük düşürdü”** ifadelerini kullandı.

Araştırma ve İddialar

Teksas merkezli havayolu şirketi, iddiaların kendi değerleriyle uyuşmadığını belirterek konuyu araştırmaya başladı. **Tüketici hakları grubu Public Citizen** tarafından açılan dava dosyasına göre, uçuş görevlisi yolcuların uçaktan çıkmalarını istediğinde, siyah yolcuların zaten yerlerini almış ve uçuşa hazırlanmış oldukları belirtildi.

Yolcuların İddiası

Alvin Jackson, Emmanuel Jean Joseph ve Xavier Veal adlı yolcular, ayrılırken **”uçuştaki tüm siyahilerin çıkarıldığını”** fark ettiklerini iddia ediyorlar.

Havayolu Şirketinden Açıklama

Havayolu acentesi, **”beyaz bir erkek uçuş görevlisinin kimliği belirsiz bir yolcunun vücut kokusundan şikayet etmesi nedeniyle** siyah yolcuların uçaktan çıkarıldığını” belirtti.

NAACP ve American Airlines

2017 yılında bir sivil haklar grubu olan **NAACP**, siyah Amerikalılara yönelik ayrımcılık gerekçesiyle American Airlines’tan uzak durmalarını tavsiye etmişti. Ancak taşıyıcının operasyonlarında değişiklikler yapıldıktan sonra tavsiye geri çekildi.

İlgili Yazılar