Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Akdeniz’deki Balon Balıklarının İnsan Sağlığı ve Çevreye Etkisi

Akdeniz’deki Balon Balıklarının İnsan Sağlığı ve Çevreye Etkisi

Güncel Adana Güncel Adana -
30

Akdeniz’in Deniz Canlıları ve Koruma Alanları

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) verilerine göre Akdeniz, endemik türler de dahil olmak üzere 17 binden fazla deniz canlısına ev sahipliği yapmaktadır. Yabancı türlerin de bulunduğu Akdeniz’de, türlerin korunması için 1233 deniz koruma alanı bulunmaktadır.

Balon Balığı ve Türkiye’deki Durum

Akdeniz’deki istilacı yabancı türlerden biri olan balon balığı, Doğu Akdeniz’de insan sağlığına ciddi etkiler yapmaktadır. Türkiye, Yunanistan, Kıbrıs, Lübnan, Suriye gibi ülkelerde yapılan çalışmalara göre, balon balığı kaynaklı ölüm, zehirlenme ve saldırı vakalarında artış gözlemlenmektedir. Türkiye’de 4 ölüm, 24 ölümcül olmayan zehirlenme ve 8 fiziksel saldırı vakası kaydedilmiştir.

Balon Balığının Zehirli Etkisi

Balon balıklarında bulunan nörotoksin tetrodotoksin (TTX), insan sağlığı açısından büyük risk oluşturmaktadır. TTX’in yüksek dozu ölümcül olabilirken, zehirlenme semptomları genellikle 10 dakika ila 6 saat arasında ortaya çıkabilmektedir. Özellikle solunum yetmezliği nedeniyle ölümler görülebilmektedir

Çözüm Önerileri ve Önlemler

Balon balıklarının kontrol altına alınması ve avlanması gibi önlemler, yerel biyoçeşitliliğin korunması için önemlidir. Balık tüketirken dikkatli olunması ve balon balığının asla yenmemesi gerektiği vurgulanmaktadır. Acil tıbbi müdahale gerektiren balon balığı zehirlenmesi durumlarında vakit geçirilmeden sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır.

İlgili Yazılar