Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Güncel Adana

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. ABD’li Teknoloji Şirketleri Çin Casusluğu Tehlikesine Karşı Tedbir Alıyor

ABD’li Teknoloji Şirketleri Çin Casusluğu Tehlikesine Karşı Tedbir Alıyor

Güncel Adana Güncel Adana -
23

Silikon Vadisi Şirketleri Güvenlik İncelemelerini Artırıyor

ABD’li yetkililer, Çin casusluğu tehdidinden büyük endişe duyarken, Silikon Vadisi şirketleri de personel ve potansiyel işe alımlara yönelik güvenlik incelemelerini artırıyor. Casus yapıların ABD’li teknoloji geliştiricilerini hedef aldığı yönündeki tehditlerin ardından pek çok istihbarat teşkilatı, ülkelerin fikri mülkiyete ve şirket verilerine erişmek için çalışanları kullanmaya başladığını düşünüyor.

Amerikan Teknoloji Devleri ve Start-up’lar Güvenlik Taramalarını Güçlendiriyor

Financial Times’ın aktardığına göre, casusluk tehditleri nedeniyle Google gibi teknoloji devleri ve OpenAI gibi yüksek profilli start-up’lar personeller için güvenlik taramalarını güçlendiriyor. Güvenlik çabaları, ABD’li yetkililerin son iki yıldır Çin casusluğu tehdidi konusunda şirketlere yönelik uyarılarını arttırdığı bir döneme denk geliyor.

ABD ve Çin Arasındaki Teknolojik Rekabet Kızışıyor

Washington ve Pekin, son dönemde yapay zeka ve gelişmiş çipler de dahil olmak üzere teknolojik gelişme konusunda stratejik bir rekabete girmiş durumda. FBI direktörü Christopher Wray, Silikon Vadisi’nde halka açık bir etkinlik düzenleyerek teknoloji şirketlerini Çin’den gelen “benzeri görülmemiş bir tehditle yüzleşmeye” çağırmıştı. Öte yandan, Asya kökenli vasıflı işçilerin yaygınlığı göz önüne alındığında, ABD teknoloji şirketlerinde yabancı düşmanlığının artmasından da endişe ediliyor.

İlgili Yazılar