3600 EK GÖSTERGEDE SON DURUM: 3600 ek gösterge nedir, çıktı mı, kimleri kapsıyor?

3600 ek gösterge ile ilgili son dakika haberleri yakından takip ediliyor. Ek gösterge, yapılacak son toplantı ardından son şeklini alacak. Son olarak öğretmenlik meslek kanunu ile öğretmenlere verilen 3600 ek gösterge, yeni düzenlemelerle birlikte hemşire, din görevlileri ve polisleri de kapsıyor olacak. İşte, 3600 ek gösterge son durumu hakkında... 3600 EK GÖSTERGE NEDİR? Devlet Memurları Kanunu'na göre "ek gösterge", kamu çalışanlarının, hizmet sınıflarına ve görev türlerine göre belirlenen bir parametre olarak biliniyor. Farklı ek gösterge parametreleri bulunuyor. Bu parametrenin yüksek olması memurların maaşının da artması anlamına geliyor. Memur emekli aylıklarının hesaplanması konusunda da 5 unsur etkili. Bunlardan ikisi olan ek gösterge aylığı ve emeklilik tazminatı hesabı, ek gösterge parametresine göre hesap ediliyor. 3600 EK GÖSTERGEDE SON DURUM Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, şu ifadeleri kullandı: "Başta hemşireler ve diğer sağlık bilimi lisansiyerleri de 3600 ek gösterge kapsamı içine alınacak. Sağlık çalışanlarıyla ilgili yasal düzenlemeleri mayıs ayı içerisinde Meclis gündemine getiriyoruz." AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım, 3600 ek gösterge hakkında ''Uzun süredir gündemimizde olan 3600 diye tanımlanan mesele Çalışma Bakanlığımızın yoğun gündemi olarak devam ediyor. Artık bir sonuçlandırma aşamasına yaklaşıyor. Bunun birçok etapları var. Zor bir düzenleme. İnşallah beklentileri karşılayacak şekilde bir sonuca vardırılır.'' dedi. CUMHURBAŞKANI'NDAN EK GÖSTERGE AÇIKLAMASI Cumhurbaşkanı Erdoğan, ek gösterge hakkında, ''Dördüncü müjdemiz lisans mezunu hemşirelerimizin 3600 ek göstergeye alınmasıydı. Sağlık çalışanlarına şiddetin katalog suç kapsamına alınarak önüne geçilmesine yönelik düzenleme bayram sonrası milletvekillerinin takdiriyle kanunlaşacak. Önemi bir kesimi ilgilendiren 3600 ek gösterge meselesini yıl bitmeden halletme kararlılığımızı belirtmek istiyorum.'' ifadelerine yer vermişti. 3600 EK GÖSTERGE KİMLERİ KAPSIYOR? 3600 ek gösterge meslek kanunuyla öğretmenlere verilmişti. Yeni düzenlemeyle polis, hemşire ve din görevlileri de bu hakka sahip olacak. Başka hangi grupların kapsama dahil edileceği önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak. Düzenleme ilişkin bugüne kadar iki toplantı gerçekleştirildi. Son toplantının ise 10 Mayıs'ta yapılması planlanıyor. Ardından taslak teklif haline getirilerek Meclis'e sevk edilecek. Bu yasama döneminde düzenlemenin yasalaşması bekleniyor.

3600 EK GÖSTERGEDE SON DURUM: 3600 ek gösterge nedir, çıktı mı, kimleri kapsıyor?

3600 ek gösterge ile ilgili son dakika haberleri yakından takip ediliyor. Ek gösterge, yapılacak son toplantı ardından son şeklini alacak. Son olarak öğretmenlik meslek kanunu ile öğretmenlere verilen 3600 ek gösterge, yeni düzenlemelerle birlikte hemşire, din görevlileri ve polisleri de kapsıyor olacak. İşte, 3600 ek gösterge son durumu hakkında...

3600 EK GÖSTERGE NEDİR?

Devlet Memurları Kanunu'na göre "ek gösterge", kamu çalışanlarının, hizmet sınıflarına ve görev türlerine göre belirlenen bir parametre olarak biliniyor. Farklı ek gösterge parametreleri bulunuyor.

Bu parametrenin yüksek olması memurların maaşının da artması anlamına geliyor. Memur emekli aylıklarının hesaplanması konusunda da 5 unsur etkili. Bunlardan ikisi olan ek gösterge aylığı ve emeklilik tazminatı hesabı, ek gösterge parametresine göre hesap ediliyor.

3600 EK GÖSTERGEDE SON DURUM

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, şu ifadeleri kullandı: "Başta hemşireler ve diğer sağlık bilimi lisansiyerleri de 3600 ek gösterge kapsamı içine alınacak. Sağlık çalışanlarıyla ilgili yasal düzenlemeleri mayıs ayı içerisinde Meclis gündemine getiriyoruz."

AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım, 3600 ek gösterge hakkında ''Uzun süredir gündemimizde olan 3600 diye tanımlanan mesele Çalışma Bakanlığımızın yoğun gündemi olarak devam ediyor. Artık bir sonuçlandırma aşamasına yaklaşıyor. Bunun birçok etapları var. Zor bir düzenleme. İnşallah beklentileri karşılayacak şekilde bir sonuca vardırılır.'' dedi.

CUMHURBAŞKANI'NDAN EK GÖSTERGE AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ek gösterge hakkında, ''Dördüncü müjdemiz lisans mezunu hemşirelerimizin 3600 ek göstergeye alınmasıydı. Sağlık çalışanlarına şiddetin katalog suç kapsamına alınarak önüne geçilmesine yönelik düzenleme bayram sonrası milletvekillerinin takdiriyle kanunlaşacak.

Önemi bir kesimi ilgilendiren 3600 ek gösterge meselesini yıl bitmeden halletme kararlılığımızı belirtmek istiyorum.'' ifadelerine yer vermişti.

3600 EK GÖSTERGE KİMLERİ KAPSIYOR?

3600 ek gösterge meslek kanunuyla öğretmenlere verilmişti. Yeni düzenlemeyle polis, hemşire ve din görevlileri de bu hakka sahip olacak.

Başka hangi grupların kapsama dahil edileceği önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak. Düzenleme ilişkin bugüne kadar iki toplantı gerçekleştirildi.

Son toplantının ise 10 Mayıs'ta yapılması planlanıyor. Ardından taslak teklif haline getirilerek Meclis'e sevk edilecek. Bu yasama döneminde düzenlemenin yasalaşması bekleniyor.